kapubanner for mobile
Szerző: Berta László
Megjelent: 8 éve

Nyolc éve nem kaptak fizetésemelést, most még a lakáshitel-támogatást is elvették tőlük

Mintegy 40 ezer rendvédelmi dolgozók van lakáshitele, de 2017-től már nem igényelhetnek adómentes lakáscélú támogatást. Legnagyobb vesztesek a bevándorlási hivatal munkatársai és rendőrségen dolgozó 2-3 ezer a kormánytisztviselő, akik évek óta nem kaptak béremelést. A közel 60 ezer forintos csökkenés a legalacsonyabb keresetű dolgozókat is érinti - mondta el lapunknak Bárdos Judit, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete főtitkára.

Egy a lapunkhoz eljuttatott olvasói levél hívta fel a figyelmet arra, hogy a hivatásos rendvédelmi dolgozók 2017-ben már nem vehetik igénybe az adómentes lakáscélú támogatást.

Fata László cafeteriaszakértő a levélre adott válaszában leírta, hogy a munkáltató saját hatáskörében szabályozhatja a biztosított juttatások körét. Emellett a közszférában erre külön egységes törvényi szabályozás is létezik. Más juttatásra való igény esetén azt javasolta a szakértő, hogy az érintett dolgozók érdekvédelmen, szakszervezeten keresztül kezdeményezzenek egyeztetést a munkáltatóval.

A Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) nyílt levélben tett kifogást a Nemzetgazdasági Minisztériumnál a döntés miatt. Azt írják, hogy a 2016. december 16-án elfogadott salátatörvényben elrejtette az Országgyűlés, hogy a 2017-es választható cafeteriaelemek közül kikerült a cafeteria teljes összegének hiteltörlesztés fordítására való lehetősége.

Ez a módosítás a belügyi ágazatban az összes foglalkoztatási jogviszonyban dolgozóra, vagyis 60-80 ezer főre kiterjed. A BRDSZ számítása szerint a közel 60 ezer forintos csökkenés pontosan a legalacsonyabb keresetű dolgozókat érinti, köztük olyanokat is, akiknek 2008 óta nem részesültek illetményemelésben - írja nyílt levelében az BRDSZ. Bárdos Judit főtitkár elmondta lapunknak, hogy központi igazgatásban és a rendőrségen dolgozó 2-3 ezer a kormánytisztviselőről van szó. Bárdos Judit hangsúlyozta, hogy ide tartozik az utóbbi években nagy munka elé állított bevándorlási hivatal mintegy ezer dolgozója is.

Bárdos Judit úgy becsüli, hogy a rendvédelmi dolgozók több mint felének, mintegy 40 ezer főnek van lakáshitele, így érintettek a cafeteria megvonásban, és ezzel nehezebbé vált számukra a törlesztés.

Bárdos Judit arról tájékoztatta lapunkat, hogy Simon Attila István, az NGM helyettes államtitkára válaszolt a szakszervezet nyílt levelére, ám azóta sem történt semmilyen előrelépés az ügyben.

A Belügyminisztérium (BM) kérdésünkre válaszolva megerősítette, hogy „a béren kívüli juttatások rendszerét a kormány 2017 januárjától egységesítette a közszférában. Így - a korábbi évektől eltérően, az összes kormányzati foglalkoztatási jogviszonyhoz hasonlóan - a rendvédelmi szerveknél már nem választható cafetéria elemként a lakáscélú munkáltatói támogatás”.

A BM hozzátetette, hogy ugyanakkor a kedvezményes, akár kamatmentes munkáltatói lakáskölcsön a közszférában és a rendvédelmi szerveknél továbbra is elérhető a munkavállalók számára.

Fata László kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy a kamatmentes munkáltatói lakáskölcsön esetében is lakásvásárlás a támogatott cél, azonban ezt a kölcsönt vissza kell majd fizetnie a munkavállalónak, míg 2017-től adómentes lakáscélú támogatást már nem igényelhetnek a rendvédelmi dolgozók. Tehát két különböző juttatásról van szó, melyek közül már csak egyet vehetnek igénybe a rendvédelmi dolgozók.

Legutóbbi kérdések - válaszok

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
SZÉP-kártya: így változtak a költések tavalyhoz képest

A SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025 első negyedévben, mint tavaly - ismertette a Nemzetgazdasági... Teljes cikk

Mire költenek a SZÉP-kártyások? - így vásárolunk húsvétkor

A húsvéti időszakban kiemelt szerepet kapnak a SZÉP-kártyák, melyekkel egyebek mellett vendéglátóhelyeken, hotelekben is lehet fizetni. Tavaly és... Teljes cikk

Jutalom, bónusz, prémium - összefoglaló, amit ezekről a plusz juttatásokról tudni kell

A jutalom, a bónusz és a prémium olyan, az alapbéren felüli juttatások, amit a munkáltatók adhatnak a munkavállalók motiválása, a... Teljes cikk