A versenyszféra nem lesz képes felszívni a közigazgatásból elbocsátandókat
Hiú álom, hogy a közigazgatásból leépítendő személyeket felszívhatja majd a versenyszféra - így nyilatkozott Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában kedd este.
A kormánytisztviselőket és az önkormányzatoknál dolgozó köztisztviselői kart egybe számítva nyolcvan-kilencven ezer munkavállalót érinthet az indoklás nélküli elbocsátás januártól - ha a parlament elfogadja fideszes országgyűlési képviselők egyik nemrég benyújtott javaslatát - derült ki Pataky Péter MSZOSZ-elnök nyilatkozatából.
A szakszervezeti vezető szerint a "világ normális részén" a közszféra védettebb hely a versenyszférához képest, ellentételezéseként annak, hogy több kötöttséget állít: nem lehet akárki közszolga ugyanis - mondta.
Pataky Péter úgy látja: most mind a kormánytisztviselőknél, mind az önkormányzati köztisztviselőknél a lojalitás kerül előtérbe, nem pedig a szakértelem. "Ez pedig nem jó, mert ha nem a szakértelem dominál abban, hogy ki töltsön be egy állást, hanem az, hogy mennyire hű a főnökéhez vagy egy politikai ideológiához, az bizony rontja a közszolgálat minőségét" - szögezte le a szakszervezeti vezető.
Azt is mondta: nem szerencsés, hogy a mintegy 3,6 munkavállaló közül kilencvenezernek indoklás nélkül lehetne felmondani, míg mások estében indokolni kellene a felmondást. Ugyanakkor megjegyezte: óvatosan fogalmaz, "nehogy az jöjjön ki később, hogy mind a 3,6 milliónak indoklás nélkül fel lehessen mondani".
Lát ugyanis olyan, vállalkozói körökön belül elindult megközelítéseket - a kormányzati elképzelések analógiájára -, hogy a kisebb, tíz-húsz főt foglalkoztató munkaadóknál is bizalmi viszonyra épülőnek nyilvánítsák a munkaadó és munkavállaló kapcsolatát. "Egy kisvállalkozó is azt mondhatja:bizalmi viszonyra épül a munkavállalóimmal a kapcsolatom, miért kell nekem betartanom ilyeneket, hogy az elbocsátásnál az indoklás valós, meg okszerű legyen - sokkal egyszerűbb, ha indoklás nélkül elküldhetem őket" - fejtegette Pataky Péter.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter huszonöt-harmincezer fős elbocsátásról beszélt a közszféra vonatkozásában, de szerinte ezek közül elenyészően válnak majd munkanélkülivé, hiszen sokan nyugdíjba mennek közülük, a többiek pedig megtalálják számításukat a versenyszektorban, mivel jövőre a kormány három százalékos gazdasági növekedéssel számol. Hogy látja ezt az MSZOSZ? - hangzott a Közbeszéd felvetése.
Ez ennél sokkal bonyolultabb kérdés - reagált Pataky Péter. Lehet létszám stopot elrendelni, azaz a természetes fogyással üresedő helyekre nem vesznek fel új munkavállalókat. Lehet persze elküldeni "simán" is embereket.
A szakszervezeti vezető úgy látja: ahogy az előző kormányok, ez a mostani kabinet sem teszi meg azt a lépést, hogy előbb megszabná a feladatokat és ahhoz igazítaná a közigazgatás szervezetét.
Másfelől: hiú álomnak tartja, hogy az állam- és közigazgatásból kikerülő embereket a versenyszféra képes lenne felszívni. "Más szakértelem kell a közigazgatásban, mint a versenyszférában - nagyon sok területen. Másfelől a versenyszféra - ha optimisták vagyunk most kezd visszatérni a válság előtti foglalkoztatási szintre.
Tavaly százezerrel csökkent a munkahelyek száma a versenyszférában; először ez áll vissza, vélhetően a korábban ott dolgozott munkatársakkal. Ez pedig nem biztat bennünket arra, hogy egy újabb ekkora tömeget fel tudjon szívni a szektor" - érvelt az MSZOSZ elnöke.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Hiába nőtt a napszám és keresnek többet az alkalmi munkások, szinte kizárólag 60 év felettiek vállalnak mezőgazdasági munkát – derül ki a... Teljes cikk
Bár 2025-ben akár havi 150 ezer forintos lakhatási támogatás is járhatna a 35 év alatti dolgozóknak, alig néhányan élnek vele. Miért nem terjed ez... Teljes cikk
Július elsejétől a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) is mentes lesz a személyi jövedelemadó (szja) alól, emellett a... Teljes cikk
- Egyre több vezető bánja meg, hogy az AI miatt küldött el dolgozókat 1 hónapja
- Újabb cég vezeti be, hogy fizet a rosszul teljesítő dolgozóinak, ha felmondanak 2 hónapja
- Több tízezer munkavállalójától válik meg az Intel 2 hónapja
- 5000 dolgozójától válik meg az USAID 2 hónapja
- Munkavállalóinak felét elbocsátja az agrárgazdaság, ahol kirobbant a száj- és körömfájás járvány 3 hónapja
- Elmondta a Bosch vezér, hány munkahely szűnik majd meg 4 hónapja
- Száznál is több dolgozót küldenek el az egri autóipari gyárból 4 hónapja
- Nőtt a létszámleépítések száma az Egyesült Államokban 5 hónapja
- Csaknem 1300 dolgozó veszíti el munkáját a szomszédunkban 5 hónapja
- Nem közölte a kormány, hogy hány embert bocsátanak el a Magyar Postától 5 hónapja
- Új támogatási program indul: az elbocsátott dolgozók azonnal munkára találhatnak 5 hónapja