Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 15 éve

Általános sztrájk: egyre kevésbé lelkesek a spanyolok

Már csak a spanyolok 9 százaléka venne részt biztosan a szeptember 29-re tervezett általános sztrájkban, az El País című lapban vasárnap megjelent, legújabb felmérés szerint.

Júliusban, amikor a szakszervezetek meghirdették az általános sztrájkot a kormány munkaügyi reformja ellen, még a megkérdezetteknek a 15 százaléka mondta biztosra a részvételt. További 13 százalék most "valószínűnek" mondta részvételét. A megkérdezetteknek az 55 százaléka biztosra veszi, hogy nem szünteti be a munkát, további 18 százalék pedig azt felelte, hogy "valószínűleg" nem vesz részt a munkabeszüntetésben.

A megkérdezettek 58 százaléka szerint indokolt az általános sztrájk, de csaknem ugyanannyian - 56 százalék - úgy gondolják, hogy a megmozdulás alkalmatlan és nem időszerű.

A kormány intézkedése megkönnyítette az elbocsátásokat azzal, hogy csökkentette a kifizethető végkielégítéseket, másfelől ösztönözni véli a munkakeresést - és apasztani az államháztartás hiányát - a munkanélküli segély korlátozásával. Az El País kommentárja szerint azonban "az idő a kormánynak dolgozott, mert a munkaügyi reformrendelet már két hónapja érvényben van, és lehetetlen módosítani egy tüntetés következtében."

A spanyol kormány június 16-án rendelettel léptette életbe az átalakítást, de rendeletét utána törvényjavaslatként a parlament elé terjesztette. A szöveg már túl van az első olvasaton és az illetékes bizottsági jóváhagyáson, és a jövő héten lesz róla a végszavazás.

A vasárnap megjelent felmérés szerint a spanyoloknak az 58 százaléka úgy véli, hogy a jelenlegi, José
Luis Rodriguez Zapatero vezette, szocialista párti kormányzat képtelen a válság megoldására, de 77 százalék úgy érzi, hogy a jobboldali ellenzék sem szerepelne jobban, ha kormányon lenne.

Az euróövezetben Spanyolországban a legnagyobb a munkanélküliség és még növekszik. Az euróövezetben március óta változatlan, átlagosan 10 százalékos a munkanélküliség, de Spanyolországban a márciusi 19,5 százalék helyett júliusban már 20,3 százalékos volt az állástalanok aránya az EU statisztikai hivatalának utolsó összesítése szerint.

  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Sokan terveznek új állást keresni 2026-ban, de kemény lesz a verseny

Átlag felett az álláskeresők száma a technológiai és egészségügyi szakemberek, a Z generációs munkavállalók és a dolgozó szülők körében. Teljes cikk

Új év, új élet? Munkát kínálnak egy teljesen lakatlan szigeten

Különleges álláslehetőséget hirdetett meg a Scottish Wildlife Trust: hat hónapra természetvédelmi őrt keresnek a lakatlan Handa szigetre Skócia... Teljes cikk

A brit dolgozók harmada nem érzi az inspirációt a munkahelyén - Mi lehet a megoldás?

Az inspiráció hiánya többek között a termelékenységre is negatív hatással van. Teljes cikk