kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Amitől vonzó a munkahely

Egyre több cég ismeri fel, hogy a dolgozók megszerzéséhez és megtartásához már nem elegendő a versenyképes fizetés. Felcsillan az álláskeresők szeme, ha ingyenes képzésekről, rugalmas munkaidőről, előrelépési lehetőségről vagy külföldi utazásról hallanak az állásinterjún.

images

Bár korábban a megfelelő fizetés volt a motiválás leghatékonyabb eszköze, ez a trend megváltozott az elmúlt években. Napjainkban kizárólag a magas bérrel nem lehet a vállalatnál tartani az alkalmazottakat. Sőt, állásinterjún a pályázók bérigényükből 10-20 százalékot is engednek, ha a személyzeti szakemberek vonzó munkakörülményeket, karrierlehetőséget vagy rugalmas munkaidőt ígérnek. Hogy mi számít a pénzen kívül?

Karrierlehetőség

Ki ne szeretne egy munkahelyen előrelépni, új, nagyobb kihívásokkal járó feladatokat kapni? A karrierlehetőség nem csupán az álláshirdetések szövegében, hanem az állásinterjún is varázsszónak számít. Ha az ígérethez karrierút is társul, melyben pontosan szerepel, mi kell az előrelépéshez, egy magasabb bérigénnyel érkező pályázó is visszavesz fizetési elvárásából. Ennek az eszköznek a bevetésében a nagyobb cégek előnnyel indulnak. Kisvállalatnál korlátozottak az előrejutási esélyek.

Ingyenes képzések

Egyre több munkavállaló belátja az élethosszig való tanulás fontosságát, hogy folyamatosan frissítenie kell képességeit. Saját pénzből költséges a nyelv, szakmai tanfolyamok, készségfejlesztő tréningek finanszírozása, ezért értékelik, ha a cég ezt felkínálja. Szintén megtartó erő a tanulmányi szerződés felajánlása.

Új szakma kitanulása élesben

Nem csupán felfelé lehet karrierlehetőséget kínálni, hanem oldalirányú váltással is, amit a HR-es szaknyelv job rotation-ként aposztrofál. Ez lehet értékesítésről marketingre, jogról HR-re, ügyfélszolgálatról logisztikára. Főként nagy multinacionális cégek alkalmazzák. A váltás a munkaadónak és a munkavállalónak is előnyös: a cég megtartja kulcsemberét, a munkatárs pedig kockázat nélkül új szakmát tanulhat ki a cég pénzén és eszébe sem jut, hogy a konkurenciánál folytassa pályafutását.

Rugalmas munkaidő

Mivel sok a rugalmatlan munkaadó, a flexibilis munkaidőt ajánló cégek ebből profitálhatnak. Vannak, akik kisgyermekük miatt a megszabottnál később tudják elkezdeni a munkát. Nekik a legfontosabb az, hogy ez a cégnél megengedett lehet. Egyre nagyobb népszerűségnek örvend emellett az úgynevezett "job share", amelynek a lényege, hogy egy munkakört két munkavállaló lát el részmunkaidőben. A kismamákat, vagy az idősebb dolgozókat ezzel a cégek képesek hosszabb távon is megtartani.

Külföldi út vagy munkatapasztalat

Már az állásinterjún előjöhet kérdésként, mennyi utazással jár a munka, lesz-e lehetőség külföldi utazásra, esetleg néhány hónapos munkára az anyacégnél. A mobilabbak számára kifejezetten előnynek számít, ha ezt fel tudja ajánlani a vállalat. A szakmai tudás bővítésén kívül nyelvi és kulturális haszna van.

Rendezett munkakörnyezet

Ugyan apróságnak tűnik, mégis jelentősen befolyásolja a dolgozók közérzetét a tiszta, rendezett iroda, a jó minőségű és gyors számítógép.

Bevonás a döntésekbe

Az alkalmazottak nagy része olyan cégnél akar dolgozni, ahol megbecsülik és értékként kezelik őket, bevonják őket a döntésekbe. A "nyitott ajtók politikája", vagyis a vezetővel való közvetlen és folyamatos kapcsolat is nagyon kedveltté tesz egy vállalatot. Növeli a munkatársak elkötelezettségét, ha érzik, számít véleményük, a vezetők javaslatokat kérnek a cég működésének javítására. Szintén motiváló hatású, ha az egyéni elvárást első körben a munkavállaló maga fogalmazza meg és egyezteti a vezetővel.

Közös rendezvények

A közös rendezvények szintén megtartó erőnek számítanak. A családi napok, a karácsonyi parti, a mikulásnap, a sportnapok, a csapatépítő tréningek közelebb hozzák egymáshoz a kollégákat, és segítenek abban, hogy a dolgozók úgy érezzék: egy csapatnak a szerves részei.

Oroszi Babett
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Évi 70 millió forintos fizetésért keresnek háziorvost

Évi 150 ezer fontért, azaz mintegy 70 millió forintért keresnek az Egyesült Királyság legtávolabbi, legeldugottabb szigeteinek háziorvosi... Teljes cikk

Ittasan dolgozó buszsofőr ellen mondták ki az ítéletet

Nem jogerősen egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt az Egri Járásbíróság egy ittasan dolgozó buszsofőrt Egerben - közölte a Heves... Teljes cikk

Autószerelő drogdíler ellen emeltek vádat, aki műhelyében árulta a kábítószert

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem, új pszichoaktív anyaggal... Teljes cikk