Átlépte a kétmilliót az öregségi nyugdíjasok száma
Az első negyedév végén átlépte a kétmilliós létszámot az öregségi nyugdíjasok száma - ami újabb jelzés arra, hogy tovább öregedik a magyar társadalom - hívja fel a figyelmet a Napi Gazdaság.
A számok mögé nézve ennél is érdekesebb folyamatok zajlanak - a növekmény kizárólag a Fidesz újításának - vagyis a "Nők 40" programnak - a következménye. Mint az közismert 2010 után az Orbán-kormány jelentősen átalakított a nyugdíjrendszert megszüntetve a rokkantak nyugdíjellátását - ők azóta rehabilitációs járadékot kapnak, jelentősen szigorították a fegyveres testületek szolgálati nyugdíjait, viszont megnyitotta a nyugdíjazás lehetőségét azon nők számára akik a gyereknevelés éveivel együtt 40 év szolgálati időt szereztek - így ők már a 62 éves korhatár előtt is elmehetnek nyugdíjba. A lehetőséggel egyre többen élnek, s az első negyedben épp ők növelték a nyugdíjasok egyre népesebb táborát.
Bár a kétmilliós létszámot csak most érte el az öregségi nyugdíjak száma, a tényleges nyugdíjasok száma ennél lényegesen magasabb: az ONYF adatai szerint 2,8 milliónyi ellátást folyósítanak, amiből 2,2 minősül nyugdíjnak. A becslések szerint ez a 2,2 milliós nyugdíjadat hosszabb ideig fennmarad, 2029-re éri el a 2,3 milliót a nyugdíjak száma a 2,5 milliós számot pedig 2039-ben lépheti át a társadalombiztosítási rendszer. A gond a népességfogyás vagyis a csökkenő gyerekszám, ugyanis a nyugdíjasok aránya a jelenlegi 23 százalékról, 2039-re 28 százalékra emelkedik.
Napi Gazdaság
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Egyedi miniszteri döntéssel a MÁV-csoport fegyveres, biztonsági feladatot ellátó munkavállalói is hathavi többletjuttatást kapnak, a fegyverpénz... Teljes cikk
Megújult az adónaptár, az újítás révén az adónaptár már automatikusan megjeleníti, és akár más naptáralkalmazásokba is betölti a fontos... Teljes cikk
A NAV adóellenőrei többek között az alkalmazottak bejelentését is vizsgálják majd. Teljes cikk
- Két cégnél is nagy növekedés, az Aldinál egy éve csökken a létszám 3 hete
- Kiknek jár a nyugdíj előtti álláskeresési segély és mekkora az összege? 3 hete
- A szakértő szerint elkerülhetetlen a nyugdíjrendszer reformja 3 hete
- Mi az a valorizációs szorzó, ami kulcs a nyugdíjszámításnál? 3 hete
- Családpolitikai célú juttatások a GDP %-ában - grafikon 3 hete
- „Az egészséges nagymama, nagypapa olyan, mint a lottóötös” – növelhetik-e az egészségügyi kiadások a GDP-t? 3 hete
- Mennyivel kap kevesebbet a magyar az osztrák nyugdíjasnál? Így értéktelenedett el a nyugdíj Magyarországon 4 hete
- Hogyan lehetne visszahozni a korkedvezményes nyugdíjakat? 1 hónapja
- Jóval kisebb nyugdíjat kapnak a nők mint a férfiak - Magyarország kivétel? 1 hónapja
- Ekkora reálhozamot értek el az önkéntes nyugdíjpénztárak 1 hónapja
- Egy sornyi szakszervezet kéri a korkedvezményes nyugdíj visszaállítását 1 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?