kapubanner for mobile

Elfogadták a költségvetést megalapozó törvényeket

A parlament hétfőn - 208 igen és 168 nem szavazattal - elfogadta a jövő évi költségvetést megalapozó másfél tucatnyi törvényt módosító javaslatot, amelyben a 13. havi nyugdíj maximálása is szerepel.

A nyugdíjtörvény a jövő évre 80 ezer forintban maximálja a 13. havi nyugdíjat, és csak azok kaphatják, akik betöltötték a 62. életévüket. A módosítás kimondja, hogy 2010-től az éves költségvetésben szerepel majd a 13. havi nyugdíj maximális összege.

A törvényjavaslat záróvitájában felszólaló Szászfalvi László (KDNP) rendkívül méltánytalannak nevezte, hogy a kormány úgy terjesztett a parlament elé egy, a személyi adatokat érintő javaslatot, hogy azzal véleményük szerint megszegte a törvényi előírásokat, illetve nem egyeztetett róla az adatvédelmi biztossal.
Mint mondta, a törvényjavaslat egy, a Magyar Államkincstár által kezelt, egységes, szociális nyilvántartás létrehozásáról rendelkezik, amelyben összevonják a különböző szociális támogatásokhoz kapcsolódó nyilvántartásokat. A képviselő közölte: az általuk kifogásolt és elhagyásra javasolt részek azért sértik az alkotmányt, mert az új rendszerben egy nyilvántartásban kezelnék a társadalombiztosítási azonosító jelet és az adóazonosító jeleket.

A záróvita második szakaszában Iván László (Fidesz) azt mondta, hogy a válságkezelés jól bevált európai receptje az adócsökkentés, a kamatcsökkentés és a növekedési programok elindítása. Ezzel szemben a kormány a megszorításokra alapoz és ellehetetleníti a nyugdíjasokat.

Közölte, hogy olyan módosító indítványt nyújtottak be, amely kihagyná a törvényből a 13. havi nyugdíj elvételére vonatkozó passzust, mert azt semmilyen költségvetési és gazdasági kényszer nem indokolja.

Lezsák Sándor ezt követően a vitát lezárta.
Veres János pénzügyminiszter Szászfalvi László szavaira reagálva azt mondta, hogy olyan adatbázis áll majd rendelkezésre, amely megmutatja az önkormányzatoknak és az állami szerveknek, hogy ki és mekkora állami vagy önkormányzati juttatásban részesül.

Az Országgyűlés sem az egyes adatkezelésre vonatkozó szabályok elhagyását indítványozó sem a 13. havi nyugdíj új feltételrendszerével kapcsolatos rendelkezések elhagyásáról szóló javaslatot nem fogadta el.
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Leépítésre készül Magyarországon a Siemens

Százötven embert érinthet az intézkedés. Teljes cikk

Ezt sokan félreértik a Otthon Starttal kapcsolatban

Sokan félreértik az Otthon Start hitel egyik kulcsfontosságú feltételét, ami bizonytalanságot okozhat a leendő igénylők körében. Teljes cikk

NAV: már ennyien véglegesítették az szja-tervezetüket

Az szja-bevallási határidő 2025. május 20-a, de akinek visszajár adó, annak érdemes minél előbb elfogadni a tervezetét vagy kiegészítve beküldeni... Teljes cikk