Folytatódhat a cukorutaztatás: nem lesz fordított áfa

Brüsszel ismét elutasította Magyarország cukorra vonatkozó fordított áfa kérelmét.

Az Európai Bizottság ismét elutasította a magyar kérelmet a cukor fordított adózására - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön az MTI-vel.

"Sajnálatos, hogy az Európai Bizottság konzekvensen elutasítja a fordított adózásra vonatkozó derogációs kérelmeket, miközben folyamatosan hangoztatja az áfacsalások megakadályozásának szükségességét illetve a feketegazdaság elleni küzdelem kiemelt szerepe mellett érvel. Az áfacsalások elleni hatékonyabb küzdelem érdekében hiába teremtette meg - tavaly júliusban - az úgynevezett gyorsított eljárás lehetőségét, az összes - így benyújtott - kérelmet elutasította" - áll az NGM közleményében.

A nemzetgazdasági tárca hangsúlyozza: a hivatalos statisztikák egyértelműen jelzik, hogy a cukorkereskedelemben jelentős az áfacsalásra épített fiktív ügyletek aránya. Magyarország éppen az ágazatban tapasztalt komoly visszaélések megszüntetése érdekében kérte az Uniótól - normál és gyorsított eljárás keretében is - a fordított adózás bevezetésének lehetőségét. Ezekről az áfacsaló láncolatokról és a NAV elégtelen működéséről számolt be tavaly év végén az adóhatóság volt munkatársa, Horváth András is.

A brüsszeli döntés a magyar fél szerint ellentmondásos, mert a fordított adózás, mint az ilyen típusú csalások kiszűrésére alkalmas módszer kétség kívül hozzájárulna a piac fehéredéséhez, amint azt a gabona ágazat példája is jól mutatja.

Az NGM kifejti: az adóhatóság a bűnügyi és a vámszakterülettel együttműködve az elmúlt időszakban látványos eredményeket ért el a különböző országos akciók megszervezésében, lebonyolításában, különösen a gabona, a hús és a cukor szektorok területén. A cukor nagykereskedelmet érintő NAV ellenőrzéseknél 2011-ben közel 11 millió euró, míg 2012-ben mintegy 13 millió euró adókülönbözetet tártak fel a NAV adóellenőrei.

2013-ban a láncolatos ügyletek hatékony, gyors felderítése érdekében a NAV tovább fokozta az egyes gazdasági események valódiságának vizsgálatát, így tavaly a cukor nagykereskedelmet érintő ellenőrzéseknél a megállapított adókülönbözet már meghaladta a 26 millió eurót.

Mindezek ellenére számos ágazatban továbbra is igen jelentős a visszaélések száma és nagyságrendje, amely ellen eredményes megoldást jelentene a fordított adózás bevezetése.

Magyarország mindent elkövet a visszaélésekkel szembeni fellépések megerősítésére és az érintett ágazatok tisztaságának növelésére, éppen ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium újabb tárgyalásokat kezdeményez a fordított áfa-fizetés kiterjesztésének érdekében - áll a közleményben.
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Leépítés jöhet a győri Audinál, őket érintheti

Az Audi a hatékonyság és a versenyképesség erősítésével indokolja a lépést. Teljes cikk

Egyszerűsített foglalkoztatás: itt az új Efo kalkulátor 2026-ra

Január 1-gyel változott az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozása. Így érdemes olyan kalkulátort használni, ami már az aktuális... Teljes cikk

Ekkora béremelést kapnak a vízügyi dolgozók

A kormány megbecsüli a vízügyi dolgozók áldozatos munkáját, a 2025-ben megkezdett béremelés idén is folytatódik - jelentette be az Energiaügyi... Teljes cikk