kapubanner for mobile

"Gördül a sztrájk térben és időben"

A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének reggeli sztrájkja miatt a vonatok közlekedése kiszámíthatatlan. Reggel nyolc órakor már az ország több pontján felfüggesztették a munkabeszüntetést, a forgalom azonban csak a délutáni órákra állhat helyre.

A szakszervezet a munkabeszüntetéssel a közösségi közlekedés átalakításával kapcsolatos kormányzati tervek és az ezzel járó elbocsátások ellen tiltakozik. Mivel a még elégséges szolgáltatásról pénteken nem sikerült megállapodni, így a vonatok közlekedése várhatóan kiszámíthatatlan lesz a sztrájk idején.

"Gördül a sztrájk térben és időben" - mondta Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) elnöke hétfőn hajnalban az MTI-nek. Hozzátette: a vasutassztrájk a terveknek és a szervezésnek megfelelően alakul, sokan vesznek részt a munkabeszüntetésben. A szakszervezeti vezető adatai szerint az ország nagy részén állnak a vonatok, és ahol még van forgalom, ott is meg fog szűnni a következő órákban. A VDSZSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy hétfőn 8 órakor folytatódnak az egyeztetések a MÁV és a VDSZSZ között a még elégséges szolgáltatásról. A sztrájkbizottság hétfőn a délelőtti órákban ülésezik, értékeli a helyzetet, és amikor úgy látja, hogy elég, akkor egy időre felfüggeszti a sztrájkot - mondta.


Ahol állnak a vonatok



A VDSZSZ hétfő hajnalban megkezdett határozatlan idejű sztrájkja miatt a Keleti pályaudvarról szinte sehova nem indítottak vonatokat reggel hat órakor.

Nem indultak és nem is érkeztek Intercity, gyors- és nemzetközi vonatok az Észak-Alföld régió nagyvárosaiba reggel 6 óráig - mondta az MTI-nek Barna István, a VDSZSZ területi ügyvivője hétfő reggel. Szavai szerint a sztrájk Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legerősebb, ott a vonatforgalom csaknem 100 százalékban megbénult. A megye három nagy állomásáról, Nyíregyházáról, Mátészalkáról és Záhonyból nem indult vonat reggel 6 óráig. A megyében a forgalmisták, a jegyvizsgálók és a kocsivizsgálók körében csaknem 100 százalékos a munkabeszüntetés - mondta.

Hajdú-Bihar megyében a vonatok 20-30 százaléka elindult, azonban ezek mindegyike a mellékvonalakon közlekedő személyvonat volt. Budapest irányába egy szerelvény indult reggel 6 óráig, az is személyvonat volt és bizonytalan, hogy eléri-e a fővárost - tette hozzá. A megyében a jegyvizsgálók és forgalmisták körében erősebb, míg a kocsivizsgálók között gyengébb a sztrájk támogatottsága, mint az májusban volt, összesen a dolgozók mintegy egynegyede vette fel a munkát Hajdú-Biharban - mondta Barna István.

Felemás helyzetről számolt be a MÁV dél-dunántúli kommunikációs vezetője a VDSZSZ által hirdetett munkabeszüntetés kapcsán hétfőn az MTI-nek. Imre Lászlóné tájékoztatása szerint a pécsi vasútállomásról reggel öt óráig minden vonat elindult, Barcs felől azonban nem érkezett szerelvény. Komlón sztrájkolnak forgalmisták, váltókezelők és jegyvizsgálók, Somogyban több helyen beszüntették a munkát, ezért a Somogy InterCity nem tudott elindulni Nagykanizsáról. Megjegyezte: a helyzet percről percre változik, a szerelvények indulása előtt fél órával derül ki, hogy ki sztrájkol, és a vonat el tudja-e hagyni az adott állomást.

Szegeden és térségében felfüggesztették a sztrájkot, a vasutasok reggel 7 óráig felveszik a munkát - közölte a szakszervezet helyi képviselője. Veréb Olga elmondta: a támogatottság nagyon erős volt a térségben, a munkabeszüntetésben részt vettek olyan állomások is, amelyek eddig nem, például Szentes és Vésztő. Hozzátette: erős volt a sztrájk támogatottsága Kecskeméten, Békéscsabán és Kiskunhalason. Közben a Tisza Volán is beállította plusz buszait a Szeged-Budapest vonalon. Mező István a cég közszolgáltatási divízióigazgatója az MTI-nek elmondta: két buszt indítottak reggel fél hatkor és fél hétkor is.

A vasutassztrájk ideje alatt a busztársaságok a munkabeszüntetés által érintett területeken járataikon elfogadják a MÁV-START Zrt. által kibocsátott vasúti bérleteket.
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
110 új munkahely jön létre Mezőtúron

A Rév-Bíró-Vart Metal Zrt. friss, mintegy 2,1 milliárd forintnyi értékű beruházása száztíz új munkahelyet hoz létre Mezőtúron - közölte... Teljes cikk

50 új munkahelyet teremt a Knaus Tabbert Nagyorosziban

A lakóautókat gyártó Knaus Tabbert legújabb, mintegy 2,2 milliárd forintnyi értékű beruházása ötven új munkahelyet hoz létre Nagyorosziban -... Teljes cikk

Időzített bomba a techiparban: sztrájk jöhet a Samsungnál

A Samsung Electronics dél-koreai dolgozóinak 93 százaléka megszavazta a sztrájkot a bónuszvita miatt, ami tovább mélyíti a konfliktust a világ... Teljes cikk