Gyenesei: Szóba sem jöhet az önkormányzatok leépítése
Az önkormányzatok számának csökkentése nem jelentene megtakarítást, ezért el a kezekkel az önkormányzatoktól, mert nem a demokráciával, hanem a bürokráciával kell spórolni - közölte szerdán a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének (KÖSZ) Hévízen tartott őszi közgyűlése kapcsán Gyenesei István.
Gyenesei István úgy fogalmazott, hogy feladatcsökkentés nélkül nem lehet forrást kivonni az önkormányzati rendszerből. A szféra számára a jövő évre tervezett költségvetési összeg 1275 milliárd forint, ami 1,9 százalékos növekményt jelent az idei évhez képest, bár néhány hete még 8,7 százalékos növekedéssel számolhattak. Visszautasította azt az állítást, hogy ellehetetlenültek volna a települések, mert "ahány önkormányzat, annyiféle helyzet". Hozzátette, hogy a 3175 önkormányzatnak 488 milliárd forint az összes hitelállománya, a betétállománya pedig 560 milliárd forint, a baj az, hogy az esetek legnagyobb részében más az a kör, amelynek hitele van és más az, amelynek betétje. Kérdésre válaszolva azt is hozzáfűzte: ma 220 önkormányzat helyzete lehet komolyan aggályos, mert a működési célú hitelek elérik vagy meghaladják a kritikus mértéket. Egyedi támogatási kérelemmel eddig mintegy ezer önkormányzat fordult a minisztériumhoz, vagyis ezeket a támogatási összegeket olyan szinten kell tartani jövőre, hogy az egyedi helyzeteket kezelni lehessen.
Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter arról beszélt, hogy a szociális segélyezés rendszerének várhatóan áprilisban kezdődő változásai, a közfoglalkoztatás kiszélesítése nyomán az önkormányzatok teljesítményét és kapacitását is növelni lehet. Előrelépést jelent a törvény abban is, hogy anyagiakban és humán erőforrásban is többet nyújt a településeknek, például hárommilliárd forintnyi bértömeget biztosítanak a segítők, szervezők alkalmazására. Közölte: a közcélú foglalkoztatásra arányaiban ma mintegy 20 százalék, a segélyezésre mintegy 80 százalék forrás jut a költségvetésből, ez jövőre, az átalakított rendszer indulását követően 50-50 százalékra változik.
Wekler Ferenc, a KÖSZ elnöke a kétnapos rendezvény házigazdájaként elmondta: az önkormányzatok, főként a kistelepülések, kistérségek helyzete, valamint a szociális ellátórendszer változásai állnak a középpontban. Egyetértett azzal, hogy az önkormányzati rendszer reformra szorul, "de olyanra semmiképpen sem, ami csökkentené az önkormányzati autonómiát". Szükségesnek tartja minden településen az önkormányzatok létét, de ez "nem jelenti azt, hogy ne lennénk partnerek minden racionális átalakításban, ami az állampolgárok érdekében az önkormányzati feladatellátás javítását szolgálja". Hosszú évek óta szorgalmazzák például a felesleges feladatok kivételét az ágazati törvényekből, és fontosnak tartanák a jegyzők és körjegyzőségek hatás- és feladatkörének áttekintését is.
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
A SZÉP-kártya novemberben is a belföldi turizmus egyik legfontosabb hajtóereje volt: a költések összege mintegy 33,2 milliárd forintot tett ki, ami... Teljes cikk
A NAV ismét közzétette azt is, hogy kik azok az adózok, akik nem felelnek meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének. Teljes cikk
Keddig jelenthetik be munkáltatójuknál az igényüket azok, akik már meglévő hitelükhöz kapcsolódóan használnák fel a januártól elérhető... Teljes cikk
- Táppénz alatt járhatok hétvégén tanfolyamra? 2 hete
- Hogyan alakul a gyermek utáni pótszabadság GYES ideje alatt született második gyermek esetén? 1 hónapja
- Nem közeli hozzátartozó halála esetén, jár a temetési szabadság? 1 hónapja
- Közös megegyezésnél jár a felmondási idő vagy annak megváltása? 1 hónapja
- Mit tehetek, ha a munkáltatóm nem hajlandó aláírni a határozatlan idejű munkaviszonyom megszüntetését? 2 hónapja
- Így néz ki a könyvelő szakma jövője 2 hónapja
- A vezetés nem jutalom, hanem szakma: a mikromenedzsment nem HIBA, hanem HIÁNY 3 hónapja
- Próbaidő: munkavállaló hosszabbítaná, munkáltató elengedné? 3 hónapja
- Hogyan férhet össze, ha szombaton dolgozunk, de október 24-én meg szabadságot írnak elő? 3 hónapja
- Az AI sírva fakad? Szkennelő munkatársat keres Újbuda jegyzője 4 hónapja
- Ne szimfóniát komponáljon, hanem teregesse ki a ruhát az AI 4 hónapja
A tudás törvényei: a megértés kulcsa