KSH: így változtak a gyermekes nők foglalkoztatási mutatói
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2025-ben is stabilan magas szinten maradt a 25–49 éves korú nők foglalkoztatási rátája. A 85% körüli mutató jelzi, hogy a rugalmas foglalkoztatási formák terjedésével egyre több kisgyermekes anyukát sikerül sikeresen integrálni a munkaerőpiacra.
Február 27-én jelent meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kimutatása, amelyben a 25–49 éves korú nők foglalkoztatási mutatóit vizsgálják. A friss 2025-ös adatok alapján elmondható, hogy a nők foglalkoztatása tartósan magas szinten tudott maradni az elmúlt évtizedben. Az anyakorú nők munkaerőpiaci jelenléte fokozatosan erősödött, ami egyértelműen jelzi azt, hogy a munka és a családi szerepek összehangolása egyre inkább megvalósítható a gyakorlatban is. Míg a 25–49 éves korú nők foglalkoztatási mutatója 2024-ben 85 százalékon állt, addig tavaly 84,9 százalékos értéken stabilizálódott.
A számok mélyebb elemzése rávilágít, hogy a munkavállalási hajlandóság és a vállalt gyermekek száma közötti korábbi éles szakadék fokozatosan zárul: az egy gyermeket nevelő nők 86,2 százaléka, a kétgyermekeseknek pedig 85 százaléka dolgozik a családi teendők mellett. Ez azt jelenti, hogy két gyermekig a magyar nők munkaerőpiaci jelenléte ma már szinte megegyezik a gyermektelenekével (87,6%), ami egyértelműen a rugalmas munkaszervezés hatékonyságát igazolja. Különösen figyelemre méltó a három vagy több gyermeket nevelő anyák helyzete: bár az ő esetükben a mutató 69,1 százalékon áll, ez a szám a 2010-es adatokhoz (48,4%) képest drasztikus, több mint 20 százalékpontos emelkedést jelent. Ezzel párhuzamosan a legkisebb, 0–2 éves gyermeket nevelő anyák aktivitása is áttört egy lélektani határt: a 80,4 részvételi mutató jelzi, hogy a szülők már nem várják meg a gyermek óvodás korát a munkába való visszatéréssel, hanem a támogató vállalati háttérrel élve már korábban megjelennek a munkaerőpiacon.
A WHC szakértői szerint a gyermekes nők foglalkoztatási mutatóinak látványos javulása nem a véletlen műve, hanem tudatos társadalmi és gazdasági folyamatok beérése. Ebben kulcsszerep jut a rugalmas foglalkoztatási formáknak és a családbarát munkahelyi megoldásoknak, amelyek lehetővé teszik a munka és a magánélet valós összehangolását. Bár a legfrissebb, 2026. januári adatok a teljes női népesség körében (15–74 év) az általános gazdasági környezet hatására némi korrekciót mutatnak – a foglalkoztatási ráta 71 százalékra mérséklődött, a munkanélküliség pedig 4,5 százalékra emelkedett –, a 25–49 éves, aktív korú nők stabilitása továbbra is a magyar gazdaság egyik legfontosabb tartóoszlopa. Az ő jelenlétük bizonyítja, hogy a célzott munkaerőpiaci programok és a rugalmasság képes ellensúlyozni az általános piaci ingadozásokat is.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Heteken belül elutalják a tanároknak azt a 150 ezer forintos juttatást, amiről az e heti kormányülésen született döntés - közölte a csütörtöki... Teljes cikk
Egy friss számítás szerint az átlagkereset mellett akár egy 15 millió forintos személyi kölcsön törlesztése is vállalható lehet, de csak... Teljes cikk
A leggazdagabb és a legszegényebb országok közötti különbség Európán belül több mint hússzoros, az EU-n belül pedig több mint tízszeres. Teljes cikk
- A munkahelyi ivás kora lejárt? Átalakul, hogyan barátkoznak ma a kollégák 1 hete
- Ezek a munkaadók nem jelentették be dolgozóikat 2 hete
- Ennyien igényelték az édesanyáknak járó kedvezményt a NAV-nál 2 hete
- Közel 2,5 millió forint támogatás minden új dolgozó után - már pályázhatnak a kkv-k 3 hete
- Nem csak a Z generáció problémája - Az egész ellátórendszerre hatással lehet, hogy a fiatalok nehezen jutnak lakáshoz 1 hónapja
- Itt a NAV friss feketelistája - Ők nem jelentették be dolgozóikat 2 hónapja
- Mi lesz, ha az AI megszünteti a belépő szintű állásokat? 2 hónapja
- A külföldi dolgozók száma és változása nemzetgazdasági áganként - grafikon 2 hónapja
- Már 55 ezren éltek vele – így kapható meg a családi kedvezmény a januári bérrel 2 hónapja
- Januári fizetés: így juthatnak több pénzhez az édesanyák 2 hónapja
- Munkahelyi baleset: mit kell tennie a dolgozónak és a munkáltatónak? 2 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben