Lehet-e igazgatósági tag cégvezető?
A cégbírósági megítélés szerint ugyan összeférhetetlen, hogy a cégvezető az igazgatóság tagja is legyen, azonban a gyakorlatban számos részvénytársaság alkalmazza ezt a megoldást, írja a Világgazdaság.
A cégbíróságon elmondták azt is: köztudott, hogy sok rt. működik így. Az összeférhetetlenség ellenőrzésére nincs módjuk, megszüntetését akkor kezdeményezik, ha valamely változásbejegyzési kérelem esetén észreveszik, hogy a cégvezető igazgatósági tagként is szerepel.
Tény, hogy a társasági törvény kifejezetten nem tiltja a cégvezető igazgatósági tagságát. Azt rögzíti, hogy a társaság vezetője olyan munkavállaló, aki a vezető tisztségviselőket segíti, azok rendelkezései, utasításai alapján irányítja a társaság folyamatos működését. E feladatkörében pedig a vállalkozás érdekeinek elsődlegessége alapján jár el.
Szakértők szerint a törvényből következik az összeférhetetlenség, nagyon leegyszerűsítve akként, hogy a cégvezető végrehajtó, az igazgatóság utasítja, és igazgatósági tagként értelemszerűen nem adhat utasítást önmagának.
Gadó Gábor, az igazságügyi és rendészeti tárca szakállamtitkára és más szakértők köztük nem egy cégbíró azon a véleményen vannak: miért ne lehetne egy társaság kollektív döntéshozó testületének tagja a vállalat operatív működését irányító cégvezető. Szerintük nincs semmiféle összeférhetetlenség, legfeljebb a vezetőt érintő kérdésekről például, amikor munkabéréről határoznak ő maga érintettként nem szavaz, számol be a Világgazdaság.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Az OpenAI közlése szerint a munkavállalók leggyakrabban a bérszámításhoz kérnek segítséget, illetve azt szeretnék megtudni, hogy egy adott... Teljes cikk
2 százalékkal, 9 milliárd forint közelébe nőtt 2025-ben a munkaerő-kölcsönzés terén meghatározó Pensum Group árbevétele. A Budapesti... Teljes cikk
A Lufthansa légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt törölték a légitársaság pénteki budapesti járatait - olvasható a Budapest Liszt Ferenc... Teljes cikk
- Kihagyhatatlan hangoskönyvek cégvezetők számára 2 éve
- Cégvezetők Csúcstalálkozója - 2024. Könnyebb vagy nehezebb lesz a pálya? 2 éve
- Kik lesznek az új ipari forradalom sztárvállalatai? 8 trend, amire a cégvezetőknek figyelniük kell 2 éve
- A cégek 70 százaléka tervez bérfejlesztést a munkaerő megtartása érdekében 2 éve
- Ilyen várakozásokkal tekint a jövőbe 103 nagyvállalat 2 éve
- Ők kapták a legjobb cégvezetőknek járó díjat 2 éve
- Öt összeillésbeli eltérés akadályozza a cégvezetői utódlást 3 éve
- 45 évesen lett orvos az egykori cégvezető 3 éve
- Kik azok, akik fizetésüket euróban is kaphatják? 3 éve
- Koronavírus, infláció és háború a vezérigazgatók félelemlistájának élén 3 éve
- Romlik a cégtulajdonosok jövőképe 3 éve

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?