kapubanner for mobile

Mérnöki kamara: a minőségi műszaki felsőoktatás a cél

Barsiné Pataky Etelka, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke szerint a minőségnek kell a legfontosabb szempontnak lennie, és meghatároznia a műszaki felsőoktatás finanszírozását.

A kamara elnöke az MTI-nek szerdán azt mondta, köztestületük engedélye szükséges ahhoz, hogy a mérnökök munkát vállalhassanak, a kamara felelős a továbbképzésükért, tehát végigkísérik őket a mérnöki tevékenységük évei alatt, ezért rengeteg tapasztalatot gyűjtöttek össze arról, hogy milyen tudással rendelkeznek az egyetemekről kikerülő hallgatók. Ennek alapján a kamara több javaslatot fogalmazott meg a mérnökképzést illetően, annak érdekében, hogy a hazai műszaki felsőoktatás minél magasabb színvonalú legyen.

Kifejtette, fontos, hogy a közoktatás és a felsőoktatás nem választható el egymástól, a kettőnek egymásra kell épülnie. Az egyetem ugyanis nem tudja pótolni azt a hiányzó tudást, amelyet még a középiskolában kellett volna megszerezniük a hallgatóknak. Barsiné Pataky Etelka ezért meggondolandónak nevezte az egyetemi felvételik rendszerének visszaállítását.

Arról is beszélt, hogy folyamatosan felül kell vizsgálni az egyes szakokat és szakirányokat, és ha valamelyiken nem megfelelő színvonalú a képzés, akkor "meg kell hozni a fájdalmas döntést". Kiemelte, újra kell gondolni a bolognai képzési rendszer működését, mivel a mérnökképzésben szükséges javítani rajta. Az egyetemi szabályozásban egyensúlyba kell hozni a hallgatók jogait és kötelességeit - magyarázta.

Kitért arra is: lehetővé kell tenni, hogy minél több nagy tudású, gyakorló mérnök az oktatásban is szerepet vállalhasson, ezért át kellene tekinteni a habilitáció rendszerét. Az egyetemeknek pedig nagy hangsúlyt kell helyezniük a kutatási-fejlesztési tevékenységre - jegyezte meg a mérnöki kamara elnöke.

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Technikum után két év alatt diploma? Indul a "három az egyben" képzés

Indul a "három az egyben" képzés, amelyben összekapcsoljuk a kiváló technikumokat és egyetemeket, és a technikumi képzés erősségeire támaszkodva... Teljes cikk

Eddig lehet jelentkezni a tavaszi érettségi vizsgákra

A május-júniusi érettségi vizsgákra február 16-ig lehet jelentkezni. Az érettségizők rendes, előrehozott, szintemelő, kiegészítő, ismétlő,... Teljes cikk

Új szakok a felsőoktatási felvételi tájékoztatóban - itt vannak a részletek!

Új szakokkal megjelent a Felsőoktatási felvételi tájékoztató hivatalos kiegészítése a felvi.hu-n - tudatta az Oktatási Hivatal pénteken a honlapján. Teljes cikk