kapubanner for mobile

Nagy a baj: egyre kevesebb a gyermekorvos az országban

A magyar gyermekorvosi ellátórendszer egyre súlyosabb szakemberhiánnyal küzd, amit a friss statisztikai adatok is alátámasztanak. A csökkenő orvosszám és az elöregedő szakma miatt egyre több körzet marad betöltetlen.

Évek óta folyamatosan csökken a házi gyermekorvosok száma Magyarországon. Mint az Economx írja, a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2024-ben már csak valamivel több mint 1250 gyermekorvos dolgozott, míg egy évvel korábban még 1299-en voltak. A csökkenő trend több éve tart, és a statisztikák szerint 2018-ban még 1405 gyermekorvos praktizált az országban. Ez azt jelenti, hogy hat év alatt jelentős visszaesés történt a szakmában. Ugyanezen időszak alatt 152 gyermekorvosi praxis szűnt meg.

A szakértők szerint a legfőbb probléma az orvosi kar elöregedése. Kántor Irén, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke kiemelte, hogy egyre több praxisban nyugdíjkor feletti orvos dolgozik, és sok helyen nincs, aki átvegye a rendelőt. A fiatal orvosok közül kevesen választják a házi gyermekorvosi pályát. Ennek oka a magas terhelés, a jelentős adminisztráció és a kevésbé vonzó jövedelmi kilátások. Emiatt az utánpótlás nem biztosított.

A csökkenő létszám következtében egyre több körzet marad betöltetlen. Sok helyen csak helyettesítéssel tudják megoldani az ellátást, ami azt jelenti, hogy egy orvos több települést is ellát. Ez különösen a kisebb településeken és hátrányos helyzetű régiókban jelent problémát. A területi egyenlőtlenségek emiatt egyre nőnek az országon belül.

A KSH adatai regionális különbségeket is mutatnak: 2024-ben Közép-Magyarországon 444 gyermekorvos dolgozott, Budapesten pedig 265, ami egy év alatt szintén csökkenést jelent. Eközben Észak-Magyarországon még látványosabb a visszaesés, ahol egy év alatt 119-ről 106-ra csökkent a gyermekorvosok száma.

Nő a terhelés

A rendszerre nehezedő nyomást növeli, hogy egy praxisra általában 750–800 gyermek jut, de sok helyen ennél jóval több. A csökkenő orvosszám miatt a megmaradt szakemberek terhelése folyamatosan nő. Ez hosszabb távon a kiégés kockázatát is fokozza.

Országos szinten is látszik a túlterheltség: a KSH szerint 2023-ban összesen 5604 háziorvos és házi gyermekorvos dolgozott, ami egy év alatt 144 fős csökkenést jelentett. Eközben az éves betegforgalom megközelítette a 72 millió esetet. Egy orvosra átlagosan már mintegy 1710 lakos jut, ami tovább növeli a terhelést.

 

Economx

  • 2026.04.24Pannon HR Konferencia Székesfehérvár Tavaszi Pannon HR Konferenciánkon Székesfehérváron, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal készülünk. Amikor a döntéseknek súlya van – felelősségvállalás kultúrája a vezetésben és HR-beninfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Újra Erasmus: nagyobb mobilitás a brit fiataloknak

Az Egyesült Királyság újra csatlakozott az Erasmus+ programhoz, amelynek köszönhetően brit fiatalok százezrei tanulhatnak és dolgozhatnak majd... Teljes cikk

Egy lépéssel közelebb: szenteste munkaszüneti nappá válhat

Hitelesítette a december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánítását célzó népszavazási kezdeményezést a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki online ülésén. Teljes cikk

A menopauza és az 'agyi köd': Munkahelyi kihívások és a HR szerepe

A menopauza idején jelentkező úgynevezett 'agyi köd' a nők kétharmadát érinti, feledékenységet és csökkent koncentrációt okozva. Ez a jelenség... Teljes cikk