kapubanner for mobile
Megjelent: 10 éve

Nincs változás a munkanélküliség arányában

Sem az EU egészében, sem az euróövezetben nem változott a munkanélküliség augusztusban az előző hónaphoz képest. Maradt 9,5 százalékon.

Az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala szerdán közzétett felmérése szerint az EU 28 tagállamában szezonálisan kiigazított adatok szerint havi összevetésben augusztusban 9,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta. Az euróövezetben sem változott, 11 százalékon állt a munkanélküliek aránya. Tavaly augusztusban az EU egészében 10,1 százalék, az euróövezetben pedig 11,5 százalék volt a munkanélküliség.

Az Eurostat becslése szerint az EU 28 tagországában 23 millióan voltak munka nélkül, ebből 17,6 millióan az eurózónában. A munkanélküliek száma tavaly augusztushoz képest 1,49 millióval csökkent.

A múlt év augusztusához viszonyítva az EU 23 tagállamában mérséklődött, négyben nőtt, Romániában pedig változatlan maradt a munkanélküliségi ráta.

Németországban volt a legalacsonyabb a munkanélküliség, 4,5 százalék, majd Csehország és Málta (5,0, illetve 5,1 százalék) következik. Görögországban viszont, ahonnan júniusi adatok állnak csak rendelkezésre, 25,2 százalékos, Spanyolországban pedig 22,2 százalékos munkanélküliséget regisztráltak.

A legnagyobb csökkenést Észtországból jelentették, ahol 8,0 százalékról 5,7 százalékra csökkent a munkanélküliség. Szlovákiában 2,1 százalékponttal 11,1 százalékra, Spanyolországban pedig 2,0 százalékponttal 22,2 százalékra mérséklődött az állástalanok aránya.

Finnországban ezzel szemben 8,8 százalékról 9,7 százalékra, Franciaországban 10,4 százalékról 10,8 százalékra, Belgiumban 8,6 százalékról 8,8 százalékra, Ausztriában pedig 5,6 százalékról 5,7 százalékra nőtt a munkanélküliség.

Az EU 28 tagállamában augusztusban 20,4 százalék, az eurózónában pedig 22,3 százalék volt a munkanélküliség a 25 év alatti korosztályban az egy évvel korábbi 21,9 százalékkal, illetve 23,6 százalékkal szemben. A fiatalok között 48,8 százalékkal Spanyolországban volt a legnagyobb az állástalanok aránya, utána Görögország (48,3 százalék), Horvátország (43,5 százalék) és Olaszország (40,7 százalék) következik. Németországból ezzel szemben 7,0 százalékos, Ausztriából 10,8 százalékos, Hollandiából pedig 11,2 százalékos rátát jelentettek.

Az Eurostat összesítésében Magyarországról nem közöl augusztusi adatot. A hivatal szerint júliusban 6,8 százalék volt a munkanélküliség a tavaly júliusi 7,5 százalékkal szemben. A 25 év alatti korosztályban júniusban 17,7 százalék volt az állástalanok aránya az egy évvel korábbi 20,8 százalékkal összevetve.

A KSH kedden közzétett jelentése szerint a munkanélküliek száma 304 ezer volt június-augusztusban, ezzel a munkanélküliségi ráta 6,7 százalékra csökkent az egy hónappal korábbi 6,8 százalékról.
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Oroszország titkos fegyvere: munkaerő az egyik legzártabb diktatúrából

Miközben Moszkva egyre nehezebben talál munkaerőt a dróngyártáshoz, váratlan irányból érkezhet segítség: az ukrán hírszerzés szerint... Teljes cikk

Mikor lesz nálunk is így? A szomszédunkban már két munka sem elég a megélhetéshez

A megélhetési költségek folyamatos emelkedése miatt minden ötödik munkavállaló kénytelen másodállást vállalni Horvátországban - derül ki a Moj... Teljes cikk

Meddig szólhat bele az EU a tagállamok béreibe? - fontos ítélet született

Az EU bírósága megerősítette az unióban alkalmazandó megfelelő minimálbérekről szóló irányelv nagy részének érvényességét, ugyanakkor... Teljes cikk