Nők, férfiak és a pénzügyek: miben hasonlítunk, miben különbözünk?
A nők nemzetközi összesítésben több mint 9000 milliárd euró értéket termelnek, mely több mint India és Kína GDP-je együtt. További érdekes adat, hogy Kelet-Európában a kkv-k több mint 40 százaléka női tulajdonban van . És ez csak néhány mutató arra vonatkozóan, hogy miért fontos a nők igényeire is odafigyelni akár pénzügyek terén is. Ennek apropóján az UniCredit magyarországi kutatása megvizsgálta, hogy milyen különbségek léteznek a nemek pénzügyekkel kapcsolatos szokásaiban.
A több mint 1300 ügyfél megkérdezésével készült országos, nem reprezentatív felmérésből kiderül, hogy a nemek között nagyságrendi eltérés van a szabadidős célokra elköltött összegben. A megkérdezett nők havonta 11.390, míg a férfiak 17.300 forintot szánnak a hobbijukra. A sztereotípiával ellentétben a megkérdezett hölgyek közül csak feleannyian áldoznak kultúrára, mint férfitársaik. Meglepő adat továbbá, hogy – bár a kertészkedést és az utazást sokan inkább a nők által kedvelt tevékenységeknek tartják – erre a célra is több férfi ad ki pénzt, mint nő.
A pénzügyeikkel kapcsolatos döntések előtt mind a férfiaknak, mind a nőknek több mint a fele szakértő tanácsát kéri. A férfiak között azonban háromszor annyian vannak, akik a megtakarítási döntéseik során saját tudásukra, tapasztalataikra mernek támaszkodni. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a férfiak között többen vannak (40 százalék), akik döntésük előtt mindig összehasonlítják a különböző banki ajánlatokat, míg a nők között ez az arány csak 30 százalékos. A hölgyekre ugyanakkor inkább jellemző, hogy a bankok honlapja vagy a netes kalkulátorok mellett ismerősökre is támaszkodnak: 17 százalékuk családon belül is tájékozódik, barátokat is megkérdez, míg a férfiaknak csak 12 százaléka teszi ezt.
A kutatásból úgy tűnik, hogy a férfiak nemcsak magabiztosabban, de szívesebben is foglalkoznak pénzügyeik tervezésével. A megfelelő megtakarítási forma kiválasztásakor a nők 82 százaléka előnyben részesíti azt, amivel nem kell havonta foglalkozni. Részvénybe, befektetési alapokba vagy egyéb értékpapírba a férfiak 53 százaléka fektet, a nők nagy többsége viszont minimális kockázatot sem szeretne vállalni megtakarításai elhelyezésekor: 89 százalékuk számára a biztonság a legfontosabb tényező. Ezzel együtt a magasabb hozam érdekében már a nők 40 százaléka is hajlandó némi kockázatot vállalni, a férfiaknak pedig 55 százaléka.
A nők között magasabb azoknak az aránya, akik többnyire már a hó elején félretesznek egy meghatározott összeget, vagy úgy gazdálkodnak, hogy a hónap végén megmaradt pénzüket rendszeresen félretehessék. A férfiakra inkább az jellemző, hogy akkor takarékoskodnak, amikor nagyobb összeghez jutnak. Mégis, annak ellenére, hogy a nők a pénzügyeiket tekintve megfontoltabbak, kockázatkerülőbbek, saját bevallásuk szerint hajlamosabbak arra is, hogy többet költsenek az eltervezettnél: 36 százalékukkal ez gyakran előfordul, míg a férfiaknak csak 29 százaléka mondta ugyanezt.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk
Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk
Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk
- A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni 1 hete
- Új, jól fizető fejlesztői állások – történelmi videojáték-beruházást jelentett be a kormány 2 hete
- Új korszak jöhet a Debreceni Egyetemen a GE-vel közösen 3 hete
- Új K+F munkahelyek érkeznek: amerikai cég erősít Magyarországon 1 hónapja
- Aki érti a fiatalokat, azé a jövő – minden, amit tudni érdemes a Pannon-Work kutatási összefoglalójában 1 hónapja
- Már csak alig több mint két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére 3 hónapja
- Mi tartja vissza a magyarokat az önkéntességtől? 3 hónapja
- Tudásalapú munkahelyek születnek – a Mercedes K+F központot nyit Magyarországon 4 hónapja
- Életre szóló hűség nincs: Z generációsok a munkaadókról 4 hónapja
- Ez az ára az igazságtalan bérezésnek 4 hónapja
- Ez a következő három év legnagyobb kihívása a pénzügyi vezetők szerint 5 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben