Tanfolyamok munkanélkülieknek: még mindig kevesen tanulnak az állam pénzén

A munkanélküliek alig több mint hat százaléka vett részt állami vagy európai uniós pénzből indított képzésen 2012 első felében - a tanfolyamok jelentős része közmunkára készíti fel az álláskeresőket, a nők pedig eleve kevesebb tanfolyam közül választhatnak, a hiányszakmák többsége ugyanis kemény fizikai munkát követel.

images

Kettős helyzet alakult ki az álláskeresőknek indított tanfolyamok piacán: kevés munkanélküli tanulhat az állam pénzén, a hiányszakmákra felkészítő képzések egy részére azonban még így sincs elég jelentkező, míg a legnépszerűbb szakképesítéseket adó tanfolyamokon tíz-húszszoros a túljelentkezés.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2012 első nyolc hónapjában az álláskeresők átlagos létszáma 478 600 volt - ezzel egy időben összesen 31 285 munkanélküli vett részt állami vagy uniós pénzből szervezett tanfolyamokon, vagyis az álláskeresők mindössze 6,4 százalék szerezhetett végzettséget ingyen.

"2011-ben sokkal kevesebb olyan pályázatra jelentkezhettek a magánkézben lévő felnőttképzési intézmények, amelyek álláskeresőknek szóló tanfolyamok szervezéséről szóltak, és a korábban megkötött szerződéseket is felülbírálták" - mondta az eduline-nak Lakos István, a Felnőttképzők Szövetségének elnöke, aki szerint a csökkenés hátterében a költségvetési megszorítások állnak, de az is nehezíti a cégek helyzetét, hogy a tanfolyamok egy része közmunkára készít fel, ezeket pedig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium irányítása alatt álló Türr István Képző és Kutató Intézet szervezi.

A cikk az Eduline oldalán folytatódik.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Akár napi 40 perccel is gyorsabban tudunk így dolgozni

Egy friss tanulmány szerint három dologra van szükség, hogy növeljük mentális élességünket. Teljes cikk

Mit jelent a vállalatok számára a NAV új ellenőrzési terve?

A NAV közzétette a 2026. évre vonatkozó ellenőrzési tervét, amely világosan jelzi, hogy a hatóság a következő hónapokban is adatvezérelt,... Teljes cikk

Negyven éve dolgozik ugyanazon a munkahelyen ez a magyar férfi

Öcsi bácsi 1986-ban kezdett el dolgozni a jelenlegi munkahelyén főállású autószerelőként, és a családi vállalkozás minden fontos mérföldkövénél ott volt. Teljes cikk