kapubanner for mobile

Transzparenssé kell tenni az 56 milliárd forintos pénztári vagyont

A Független Pénztárszövetség üdvözli az egészségpénztári vagyon a PSZÁF által is szorgalmazott transzparenssé tételét. A Szövetség azonban az általánosan megfogalmazott elveken túl az egészségpénztári hozamok és a vagyonkezelési költségek az egyes pénztárakra vonatkozó nyilvánosságra való hozatalát is szükségesnek tartja. A javasolt szabályozás egymillió pénztártag részére biztosítaná az 56 milliárd forintos együttes vagyon feletti hatékony, azonnali kontrollt.

A Független Pénztárszövetség évek óta szorgalmazza az egészségpénztári vagyonra vonatkozó hozamok és vagyonkezelési költségek nyilvánosságra hozatalát. Az, hogy a téma mennyire aktuális, bizonyítja, hogy a PSZÁF a napokban az egészségpénztári vagyonra vonatkozó jelentést tett közzé. A jelentés a szektort pozitív képben tünteti fel: "a kamatok átlagos értéke a négy negyedévben, számtani átlaggal számolva, 6,05 százalék volt. Az inflációs ráta 2011-ben 4,1 százalék volt, így az egészségpénztárak közel 2 százalékos infláció feletti hozamot, reálhozamot értek el".

Egy ilyen tartalmú jelentésre az elmúlt években, amikor a média rendre negatív eredményű befektetésekről számolt be, mindennél nagyobb szükség lett volna. A Független Pénztárszövetség első ízben 2009 májusában, a Magyar Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága részére készített írásbeli és szóbeli tájékoztatójában, valamint a PSZÁF elnökéhez írt levelében kérte az egészségpénztári hozamok nyilvánosságra hozatalát.

A PSZÁF akkori vezetése nem tartotta kivitelezhetőnek az egészségpénztári hozamok nyilvánosságra hozatalát, álláspontját többek között azzal alátámasztva, hogy az egészségpénztárak nem hosszú távú megtakarítások felhalmozására jöttek létre.

Dr. Lukács Marianna, a Független Pénztárszövetség elnöke a PSZÁF körlevelét pozitív gesztusként értékeli, azonban az általános, a szektor számára sem ismert részleteket tartalmazó jelentés bemutatása mellett az egyes pénztárak konkrét hozamainak nyilvánosságra hozatala ügyében is konkrét intézkedéseket vár.

Fontos előrelépés lenne, ha a jelenleg is tartó gazdasági válságban az egymillió család egészségügyi kiadásait finanszírozó szektor a közvélemény számára is meg tudná mutatni, hogy biztonságosan, jó hozamokat elérve kezeli a pénztártagok által rábízott, 56 milliárd forintot.
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Tréning Kerekasztal Konferencia 2026. Élménnyel eredmény! – Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknekinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Szakértő: Ezért kerülhetnek nehéz helyzetbe a nyugdíjasok a választás után

Dr. Farkas András szerint a választások után egy új nyugdíjemelési eljárás bevezetése jelenthet megoldást a nyugdíjasok helyzetére. Teljes cikk

Hol ellenőriz az adóhatóság áprilisban?

Az adóellenőrök több helyszínen is vizsgálják majd az alkalmazottak bejelentését. Teljes cikk

Kutatás: ennyivel ér többet a diploma az érettséginél a munkaerőpiacon

A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek... Teljes cikk