Rekordtaglétszám, rekord befizetések – mi áll az önkéntes pénztárak berobbanása mögött?
Rekordot döntött a taglétszám és a befizetés az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztáraknál: a Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint tízezrek csatlakoztak, a befizetések és az adó-visszatérítések pedig soha nem látott szintre emelkedtek. A lakáscélú felhasználás és az új pénztári akciók is erősítik a növekedést.

A magyar önkéntes pénztári szektor 2025-ben több mutatóban is történelmi csúcsot ért el – derül ki a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikáiból, amelyeket a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója összegzett.
Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a megelőző évhez képest közel 21 százalékkal több, összesen 40 028 új belépőt regisztráltak 2025-ben. A növekedésnek köszönhetően az év végére már több mint 1,082 millió fő volt nyilvántartott pénztártag.
A befizetések is kiemelkedően alakultak: a tagok által fizetett tagdíjak összege több mint 26 százalékkal, 166,5 milliárd forintra nőtt, miközben a munkáltatói hozzájárulások éves alapon 4,5 százalékkal emelkedtek, és elérték az 51,2 milliárd forintot. A befizetések után járó adó-visszatérítés összege szintén új rekordot döntött, és meghaladta a 22,3 milliárd forintot.
A nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának átmeneti engedélyezése 107,8 milliárd forinttal csökkentette a szektor vagyonát, ennek ellenére az év végére így is rekord szintre, 2412,5 milliárd forintra nőtt a pénztárak által kezelt összeg.
Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál szintén látványos bővülés történt. A jegybank adatai szerint 2025 végén már közel 1,257 millió tagjuk volt a pénztáraknak, ami éves szinten csaknem 70 ezer fős, 5,8 százalékos növekedést jelent. A tagok által befizetett tagdíjak összege 16,3 százalékkal, 86,8 milliárd forintra emelkedett, míg a munkáltatói hozzájárulások 13,7 százalékos növekedéssel megközelítették a 11,4 milliárd forintot.
A szolgáltatási kifizetéseken belül továbbra is a magánegészségügyi ellátás és a gyógyszertámogatás jelenti a legnagyobb tételt, ugyanakkor különösen figyelemre méltó, hogy a lakáshitel-törlesztésre fordított összeg 2025-ben közel 1,9 milliárd forinttal nőtt, és megközelítette a 4,9 milliárd forintot.
kép: freepik
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
A nyugdíj melletti munkavállalás az utóbbi években az egyik legkedvezőbb foglalkoztatási formává vált Magyarországon, mind a munkavállaló, mind a... Teljes cikk
A nyugdíjigénylés időpontjának megválasztása idén különösen nagy jelentőséggel bír: a 2026-ban emelkedő valorizációs szorzók növelhetik az... Teljes cikk
Rekordszintű különbségek rajzolódnak ki a magyar nyugdíjak között: miközben a többség 220 ezer forintnál kevesebből él, már több tucatnyian... Teljes cikk
- Élő végrendelet – ezért nem szabad halogatni ezt a döntést 2 hónapja
- Madárszámláló önkéntest keresnek egy szigetre 3 hónapja
- Aggasztó adatok - Már a fiatalok sem hisznek a magyar nyugdíjban? 3 hónapja
- Mennyit ér a szerzetesi ingyenmunka? 4 hónapja
- Már csak alig több mint két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére 4 hónapja
- 280 ezer forint ingyenpénzt is bezsebelhetünk, ha év végéig lépünk 5 hónapja
- Az időskori magány ellen fog össze az OTP Nyugdíjpénztár és az Önkéntes Központ Alapítvány 7 hónapja
- Felmérés: ez adja a legnagyobb biztonságérzetet a magyar fiataloknak 8 hónapja
- A magyarok harmada hónapról hónapra él – főleg az idősek vannak bajban 9 hónapja
- Élj túl, mint egy nyugdíjas! - Hogy él meg átlagnyugdíjból egy fiatal? 9 hónapja
- Több a női nyugdíjas, mint a férfi, de kevesebb juttatást kapnak 10 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?