Utcára vonultak a közalkalmazottak Franciaországban

Először vonultak csütörtökön utcára a francia közalkalmazottak Francois Hollande szocialista államfő nyolc hónappal ezelőtti megválasztása óta. A tiltakozók a munkakörülmények javítását és fizetésemelést követeltek.

A hagyományosan szocialista szavazónak számító mintegy 5,2 millió francia közalkalmazottat három nagy baloldali szakszervezet (CGT, FSU és Solidaires) hívta utcára. Az oktatási minisztérium szerint a tanárok 11,24 százaléka, a szakszervezetek szerint 25 százaléka sztrájkolt csütörtökön. Mintegy 120 városban rendeztek utcai tiltakozásokat, amelyeken a szervezők szerint 150 ezren vettek részt.

A tiltakozók legfőbb követelése a közalkalmazotti fizetések emelése, a béreket még az előző kormányzat fagyasztotta be 2010-ben. Ezenkívül moratóriumot követelnek a nyugdíjba vonulók munkahelyeinek megszüntetésére, ezt szintén az előző kormányzat indított el.

Az életpályamodellekről és a fizetések változásáról február 7-re hívott össze tanácskozást Marylise Lebranchu közalkalmazotti miniszter. A tárcavezető elismerte "a közalkalmazottak nehéz helyzetét", ugyanakkor már előre kizárta, hogy átfogó fizetésemelést tervezne a kormányzat a közszférában.

A francia közalkalmazottak fizetése 2013-ban 80,6 milliárd euróval terheli az államkasszát. A kormány, amely az idén az államháztartási hiányt a GDP 3 százaléka alá akarja csökkenteni, "a költségvetési nehézségekre" hivatkozva utasítja el a fizetésemelés lehetőségét.

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni

A háztulajdonosok több mint fele azt állítja, hogy félretesz pénzt arra az esetre, ha hirtelen munka nélkül maradna, a bérlők közt alacsonyabb ez az arány. Teljes cikk

A dolgozók háromnegyede úgy érzi, nem használja ki a képességeit

Egy friss felmérésben a válaszadók nagy része egyetért abban, hogy vezetők vagy nem veszik észre, hogy nem kapnak lehetőséget teljes potenciáljuk... Teljes cikk