kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

Átlagosan nettó 131 ezer forintot keresünk

A reálkereset - a fogyasztóiár-index 5 százalékos növekedése mellett - 2,8 százalékkal emelkedett január-októberben, döntően a személyi jövedelemadó-szabályok változásának köszönhetően - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Októberben a reálkereset 4,2 százalékos inflációval számolva 1 százalékkal nőtt a 2009. októberhez képest. Az év első tíz hónapjában a bruttó átlagkeresetek 2,3, a nettó átlagkeresetek 7,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

Októberben a teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete 1,2 százalékkal nőtt, a versenyszférában dolgozóké 3 százalékkal emelkedett, a költségvetésiben pedig 3 százalékkal csökkent.

A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók létszáma 2010. január-októberben átlagosan 2 millió 699 ezer fő volt, ami 1,3 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.

Az 5 főt vagy ennél több embert foglalkoztató vállalkozásoknál január-októberben 1 millió 823 ezren dolgoztak, 0,3 százalékkal kevesebben, mint 2009 első tíz hónapjában, de májustól a létszám már meghaladta az előző év azonos időszakit.

A költségvetési szférában az alkalmazottak létszáma 774 ezer fő volt, ami a közfoglalkoztatás bővülése miatt 3,7 százalékos növekedés. A közfoglalkoztatás nélküli 685 ezer fős létszám 0,3 százalékkal volt kevesebb, mint az előző év első tíz hónapjában.

Január-októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 200.700 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 204.200, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 196.000 forint.

A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt, itt 433.800 forint volt a bruttó bér, amit az információ és kommunikáció 370.100 forinttal, valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás 349.900 forinttal követte.

A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágakban dolgozók kerestek, 122.000 és 140.000 forint között.

A rendszeres, prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli keresetek 2010 első tíz hónapjában átlagosan 2,4 százalékkal, ebből a versenyszférában dolgozóké 3,8 százalékkal haladták meg az előző év január-októberit. A költségvetési szférában dolgozók közfoglalkoztatottak nélkül számított alapilletménye az úgynevezett illetményautomatizmusnak köszönhetően 1,5 százalékkal nőtt ugyanezen időszak alatt.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 131.700 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 96.600, a szellemi foglalkozásúaké 169.000 forint volt, átlagosan 7,9 százalékkal magasabb az előző évinél. A nettó keresetek első félévi magas dinamikája júliustól a bázishatás miatt lassul.

A 213.500 forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 2,2 százalékkal haladta meg az előző év január-októberit. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 6 százaléknak felelt meg.

  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Lemaradtak a középvezetők – csak ennyivel nőtt a fizetésük idén

Úgy tűnik, idén a középvezetők maradtak le a legjobban a bérversenyben: átlagosan kevesebb mint 7 százalékkal nőtt a fizetésük, miközben több... Teljes cikk

Október végétől a nők már ingyen dolgoznak – de most fordulhat a kocka

Az Egyenlő Díjazás Napja idén október 27-re esik. Ettől a szimbolikus naptól kezdve olyan, mintha a nők az év végéig „ingyen” dolgoznának a... Teljes cikk

Minimálbér-emelés: több, mint bérváltozás – így hat az egész ügyviteli rendszerre

A minimálbér-emelés hatása messze túlmutat a bérek korrekcióján – az egész ügyviteli és adminisztrációs folyamatra kihat, ezért érdemes... Teljes cikk