Az extrém hőhullámok tönkreteszik a gazdaságot és a vállalkozásokat
A hőstressz okozta kockázatok 2100-ig akár 17,6%-kal is csökkenthetik a világ GDP-jét. Munkaórák milliói esnek ki, megnőnek a hűtési költségek, az emberek pedig egyre többet hibáznak az extrém melegben.
Phoenix városán és az Egyesült Államok nagy részén rekordhőhullám söpör végig, az extrém hőség azonban nemcsak amerikaiak millióit sújtja, hanem a vállalkozások költségeit is növeli, és jelentős nyomást gyakorol a gazdaságra - írja a CNN.
Bár a pontos gazdasági hatást még nem lehet kiszámítani, a legújabb tanulmányok szerint a szélsőséges hőség csak a termelékenység csökkenése miatt évente 100 milliárd dollárjába kerülhet az Egyesült Államoknak. Ha nem kezelik, 2100-ra globálisan hatodával csökkenhet a kibocsátás.
"A közelmúlt hőhullámai és a perzselő kánikula jól mutatják a hőstressz gazdasági költségeit" - írta Chris Lafakis, a Moody's Analytics gazdasági kutatási igazgatója a CNN megkeresésére küldött e-mailes válaszában. "A hőhullámok halált okozhatnak és fennakadásokat idézhetnek elő az üzletmenetben. A regionális elektromos hálózatokat is megterhelhetik, ami megnöveli a helyiségek hűtésének költségeit, és bonyolítja azok megoldását.
A munkavállalók, különösen azok, akik a szabadban dolgoznak, kevésbé produktívakká - tette hozzá Lafakis.
"Hőségben gondolkodásunk lelassul, nehézzé válik a koncentráció, a szem-kéz koordináció nem úgy működik, mint normális hőmérsékleten. Elfáradunk, könnyebben és gyakrabban hibázunk" - teszi hozzá Kathy Baughman McLeod, az Atlantic Council Adrienne Arsht-Rockefeller Foundation Resilience Center igazgatója.
A potenciális veszteségek az olyan ágazatokban a legnagyobbak, mint a mezőgazdaság és az építőipar, de egyetlen iparág vagy vállalkozás sem marad immunis a hőség ellen. Még ha egy munkavállaló légkondicionált környezetben dolgozik is a munkahelyén, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy otthon ugyanezt a luxust megengedheti magának. Az alvás zavarai pedig kimerültséghez és gyenge teljesítményhez vezethetnek másnap.
A túlzott hőség már régóta olyan probléma, amelyet a 'kültéri' iparágaknak valahogy kezelniük kell. Az egyre szélsőségesebb időjárási jelenségek azonban egyre jobban megviselik a vállalkozásokat és a gazdaságot - hívja fel a figyelmet Joshua Graff Zivin, közgazdász és a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i professzora, aki a hőség munkavállalókra gyakorolt hatásait tanulmányozza.
Fotó: unsplash.com
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A mellrák diagnózisa nemcsak az érintett életét forgatja fel, hanem hatással van a környezetére és a munkahelyi közösségre is. Ilyenkor nem a... Teljes cikk
Ősszel sokan érzik úgy, hogy csökken az energiájuk, nehezebben koncentrálnak, és a munka is egyre nehezebben megy. Ez nem feltétlenül lustaság vagy... Teljes cikk
Hőhullámok, fáradtság, hangulatingadozás – tünetek, amelyekről ritkán esik szó a munkahelyeken, pedig több százezer nő életét befolyásolják... Teljes cikk
- Csütörtöktől a legmagasabb fokozatú hőségriasztás lép életbe 4 hónapja
- Ilyen is van? Hőségriadó miatt leáll a munkavégzés Olaszországban 5 hónapja
- Figyelem! Hőségriasztás lesz érvényben csütörtök éjfélig - íme a legfontosabb előírások 5 hónapja
- Orbán Viktor elmondta, mikor kapnak béremelést a szociális dolgozók 12 hónapja
- Hőség a munkahelyeken: ismét riasztást adtak ki! 1 éve
- Másodfokú hőségriasztás lépett életbe - ekkortól várhatunk enyhülést 1 éve
- EU-jelentés: több mint nyolcvan éve a múlt vasárnap volt a legmelegebb nap a világon 1 éve
- Hozzá kell szoknunk a hőséghez, mert ennél csak rosszabb lesz 1 éve
- Figyelmeztetést adott ki a munkáltatóknak a Nemzetgazdasági Minisztérium 1 éve
- Hőség - meghosszabbította és kiterjesztette a Belügyminisztérium a vörös kódot 1 éve
- Hőség protokoll kidolgozását szorgalmazza a Magyar Szakszervezeti Szövetség 1 éve

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?