Béren kívül: a munkáltatók és a dolgozók érdekében lépnek a pénztárak
Egy eddig jól bevált rendszer változhat meg a cafeteriaszabályok módosítása miatt. A dolgozók öngondoskodását biztosabb nyugdíjjövőjét és egészségmegőrzését biztosító pénztári tagsághoz adható támogatás kikerült az eddig cafetériaként ismert körből, ami új adózással is jár. Ez pedig komoly gondot jelenthet, mivel ezek a juttatásokat kulcsszerepet játszottak a munkáltatók életében. Ugyanis cserében egészséges, lojálisabb munkatársakat kaptak, akik tudták, hogy a munkáltatójuk számára is fontos a jövőjük.
Jövőre azonban - a jelenleg ismert szabályozás szerint - emelkedik a pénztári tagsághoz adható munkáltatói támogatás adóterhe. Habár az új adózás ellenére a munkavállalók számára továbbra is kedvezőbb a pénztári támogatás, mintha ugyanazt az összeget készpénzben, bérként kapnák meg, az új szisztéma mégis fejtörést okozhat a munkáltatóknak. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége szerint emiatt még nagyobb szerepe lehet a munkáltatói tudatosságnak. Az új rendszerben is megmarad ugyanis a lehetőség az eddigi cafeteria keretösszegen kívül, vagy azon felül, meghatározott összegben vagy mértékben támogatni a munkavállalók öngondoskodását, sőt úgy látják, bizonyos tekintetben még bővülhet is a munkáltatók mozgástere. Az adótörvények eltörölték ugyanis a korábbi összeghatárt, így a nyugdíjcél limit nélkül lesz támogatható.

Ennek ellenére – mivel a munkáltatói támogatás különösen érzékeny az ösztönzőkre - az ÖPOSZ mindenképpen szeretné elérni a kormánynál, hogy módosítsák a szabályokat. Két kiemelkedően fontos javaslata van az ÖPOSZ-nak. A munkáltatókat leginkább érintő javaslat az, hogy a vállalatok a jövőben is kedvezményesen támogathassák a pénztári tagságot. Mivel a munkáltatói hozzájárulás mellett persze az egyéni takarékoskodás is fontos, az ÖPOSZ azt is szeretné elérni, hogy a jelenlegi 20-ról 30 százalékra növekedjen az egyéni befizetések után járó adókedvezmény.
Az ÖPOSZ látványos adatokkal tudja alátámasztani a kezdeményezését. A szervezet által készített kutatás ugyanis arra jutott, hogy a munkáltatóknak fontos szerepe van abban, hogy a dolgozók öngondoskodhassanak, azaz önkéntes nyugdíjpénztárban vagy egészségpénztárban spórolhassanak. A megkérdezett tagság közel kétharmada ráadásul kifejezetten fontosnak tartja, hogy az öngondoskodásban számíthasson munkáltatójára. A kutatás szerint az ÖPOSZ-szal együttműködő pénztárak tagjainak több mint fele kap a munkáltatójától támogatást a pénztári tagságához. Ez nagyon sok ember és munkáltatót érint, tekintettel arra, hogy a hazai pénztáraknak több, mint 2 millió tagja van. Az ÖPOSZ bízik abban, hogy módosítható a szabályozás és elfogadják a javaslataikat. Ha ez így lesz, akkor a munkáltatók továbbra is kedvezményesen támogathatják a dolgozók pénztári tagságát, egészségét és nyugdíját.
Ez az írás támogatott tartalom, nem a HR Portál szerkesztőségi anyaga. Az itt szereplő információk a cikk megrendelőjétől származnak.
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
A Szülők Fóruma Egyesület 1991-ben alakult Százhalombattán, fogyatékossággal élő gyermeket nevelő szülők kezdeményezésére. Az alapítók célja... Teljes cikk
Mi kell ahhoz, hogy egy csapat ne csak hatékony, hanem valóban jól működő és motivált legyen? A Holdkő Kulturális Alapítvány olyan innovatív... Teljes cikk
Ismerje meg a betegségek kiszűrésének időhatékony és kényelmes módját! Teljes cikk
- Tanulmány: Az AI térnyerése a juttatások csökkentéséhez vezet? 1 hete
- Lakhatási támogatás 2026-ban - amit munkavállalóként és munkáltatóként tudni kell 2 hete
- Mitől lesz adóköteles egy külföldi telephely? 3 hete
- Megjelent a rendelet a pedagógusok egyszeri kiegészítő juttatásáról, ekkor kapják meg a tanárok 3 hete
- Rekordtaglétszám, rekord befizetések – mi áll az önkéntes pénztárak berobbanása mögött? 4 hete
- Mit jelent a vállalatok számára a NAV új ellenőrzési terve? 1 hónapja
- Versenytilalmi megállapodás: amit a HR-nek és a payrollnak kötelező tudnia 1 hónapja
- Egy fizetőkártya, amely a valódi céges közösségépítés eszköze 1 hónapja
- Figyelmeztet a NAV: hamarosan lejár a kata-bevallás határideje! 1 hónapja
- Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV február végén 1 hónapja
- Inflációt meghaladó hozamot értek el a nyugdíjpénztárak 2025-ben 1 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben