Ekkortól lép életbe az érzelemfelismerő rendszerek munkahelyi használatának tilalma
Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról (MI) szóló rendelete számos kötelezettséget ír elő a cégeknek, ezért érdemes időben megkezdeni a jogszabályi felkészülést - közölte az MTI-vel pénteken a Hegymegi-Barakonyi és Fehérváry Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda.
Az új átfogó, szektorsemleges jogszabály a mesterséges intelligencia valamennyi "életciklusára" kiterjed, az MI-rendszer fejlesztésétől kezdődően annak felhasználói használatáig. A jogszabályt májusban fogadták el, július 12-én hirdették ki és augusztus 2-án lép hatályba, azonban annak alkalmazása több lépcsőben valósul meg - írták.
Az első fontos határidő 2025. február 2., amikor az általános rendelkezések és a "tiltott MI-gyakorlatokra" vonatkozó szabályok lépnek életbe.
Ezek a kiszolgáltatott csoportokat kihasználó és a munkahelyeken, illetve az oktatási intézményekben alkalmazott érzelemfelismerő rendszerek használatának egyértelmű tilalmára vonatkoznak. Az uniós jogszabály 2027. augusztus 2-ától válik teljes mértékben alkalmazandóvá, beleértve a nagy kockázatú MI-rendszerekre vonatkozó összes kötelezettséget - ismertették.
Az Európai Unió Tanácsa, a rendelet májusi elfogadása után közzétett tájékoztatása szerint az MI-rendelet csak az uniós jog hatálya alá tartozó területekre vonatkozik, a kizárólag katonai és védelmi, valamint a kutatási célokra használt rendszerek mentességet élveznek. Az MI-rendelet a tagállamok számára lehetőséget biztosít a szankciókra. A bírság maximális összege az érintett jogsértést elkövető vállalat éves globális árbevételének 7 százalékát teheti ki, 35 millió eurós felső határral - tudatta a Baker & McKenzie.
MTI
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A Microsoft 2025 második féléves jelentése szerint a világon már minden hatodik ember használ generatív mesterséges intelligenciát munkára,... Teljes cikk
A CES 2026 egyik legnagyobb meglepetése az LG CLOiD robotja, amely háztartási feladatokat automatizál a mosástól az ételkészítésig. Bár elsőre... Teljes cikk
A CATL elindította a világ első, humanoid robotokkal működő akkumulátorcsomag-gyártó sorát. A rendszerben a „Xiaomo” nevű humanoid robot több,... Teljes cikk
- Egy hónapig lehet még kérni az szja-bevallás tervezetének postázását 2 napja
- Felmérés: 2026 lehet a fordulópont az AI szempontjából? 3 napja
- Felmérés: a régióban a vezetők többsége potenciális kockázatnak tartja az AI-t 1 hete
- Pályaválasztás az AI korában: így válassz egyetemet 2026-ban 2 hete
- Miért az AI-hoz fordulsz a főnök helyett? Készséghiány és bizalmatlanság az AI korában 2 hete
- Kötelező AI-használat? A nagyvállalatok most jöttek rá, miért nem ez a megoldás 2 hete
- AI a HR-ben: miért nem bíznak a szakemberek a mesterséges intelligenciában? 3 hete
- Újabb cég rúg ki több száz embert az AI miatt 3 hete
- Az AI rejtett adója – Sokat kell dolgozni a mesterséges intelligencia hibái után 3 hete
- Vége a taxis szakmának? Akár 3 millió robotaxi jöhet 2035-re 4 hete
- Már minden hatodik ember AI-t használ – és Magyarország ott az élmezőnyben 1 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben