Krónikus orvoshiány: nincs elég sebész és altatóorvos
Nincs elég aneszteziológus, nincs elég sebész - egyre több műtétet kell elhalasztani a hiányzó orvosok miatt. A hiányszakmákban megállíthatatlannak tűnik az elvándorlás, írja a Világgazdaság.
A Pécsi Klinikai Központ főigazgatója, Decsi Tamás szerint Pécsett sokkal inkább az úgynevezett ráépített orvos szakmák képviselőiből, semmint az alapszakmákéból van hiány: nincs gyermekpszichiáterük, kevés a gyermek-gasztroenterológus és rehabilitációs szakemberből is elkelne több.
A szakminiszter által közzétett lista alapján Magyarországon jelenleg 19 orvosi terület számít hiányszakmának. Az aneszteziológia és intenzív terápia már két éve az, és rövidesen a sebészet is ide kerül. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) adatai szerint az altatóorvosok közül csak 2012-ben 74-en, az idei év első felében pedig 27-en, a sebészek közül tavaly 47-en, 2013 első hat hónapjában pedig 27-en távoztak külföldre. Annak ellenére, hogy tavaly és az idén is volt béremelés az egészségügyben, illetve, hogy a hiányszakmákban dolgozó szakorvos-jelöltek, köztük az aneszteziológus foglalkoztatásához kiemelt támogatást kapnak az intézmények, hogy ezzel is enyhítsék a problémát.
Külföldön a megemelt fizetés négy-ötszörösét megkeresheti egy kezdő szakorvos, egy tapasztalt pedig még többet, de nem csak ez az oka az elvándorlásnak, véli Gál János, a Magyar Aneszteziológus és Intenzív Terápiás Társaság elnöke. A fizetésen kívül a fő vonzerőt a munkakörülmények és az alacsonyabb munkaterhelés jelentik.
Nem csak az aneszteziológia, a sebészet területén is kezd krónikussá válni a szakemberhiány, ezért a Magyar Sebész Társaság elnöksége úgy döntött, felmérést készít az általános sebészet szakember-ellátottságáról. Lázár György professzor, a társaság elnöke szerint az azonban már szinte biztosan kijelenthető, hogy egyre több, elsősorban kisebb városi kórházban csak nyugdíjasokkal, illetve más kórházakból "beügyelőkkel" tudják kiállítani az esti, hétvégi ügyeleti létszámot.
Érsebészekből országos a hiány és félő, hogy hasonló gondokkal kell szembenézni hamarosan a mellkas-sebészet területén is: az ország 11 mellkas-sebészeti osztályából három-négy csak a már nyugdíjas korú kollégák továbbfoglalkoztatásával tudja a betegeket ellátni.
Világgazdaság
A HR Portal ezentúl a LinkedInen is megosztja legjobb írásait. Kövesse céges oldalunkon keresztül a HR szakma legújabb trendjeit, és a munka világának legfrissebb híreit.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Az e-sport sokáig a „majd kinövi” kategóriába tartozott, mára azonban egyre több családban merül fel komoly alternatívaként. Egy friss amerikai... Teljes cikk
A darukezelő (más néven darukezelő gépkezelő) olyan szakember, aki emelőgépeket, darukat kezel építkezéseken, ipari létesítményekben,... Teljes cikk
A betonozó az építőiparban dolgozó szakember, aki a betonból készült szerkezetek elkészítésében vesz részt. Teljes cikk
- Új korszak jöhet a Debreceni Egyetemen a GE-vel közösen 3 hete
- Gyanúsan sok a beteg az ünnepek körül – ezért változtat a kormány a táppénzen 3 hete
- Felmérés: az egészségügyben továbbra is fennáll a nemek közötti bérszakadék 3 hete
- Elég szép vagy az álláshoz? Amikor az esély megvásárolható 1 hónapja
- 300 órás hónapok, valódi béremelés nélkül – így élnek az ápolók Magyarországon 2 hónapja
- Hogyan válasszunk irodai forgószéket - HR- és vezetői szempontok 2 hónapja
- A dolgozó orvosok száma korcsoport szerint - grafikon 2 hónapja
- Bőrgyógyászat: több mint bőrproblémák 2 hónapja
- Az egészséges vérplazma jelentősége és felhasználása 2 hónapja
- 5 milliós fizetésért toboroznak magyar mentősöket Csádba 3 hónapja
- Megfordult a trend: meredeken csökken a brit bevándorlás 3 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben