Tovább növelnék a romák és a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását
Áttörést kíván elérni a romák és a megváltozott munkaképességű, valamint fogyatékkal élő emberek foglalkoztatásában a szaktárca az elkövetkező években - erről Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter beszélt egy szakmai konferencián csütörtökön a fővárosban.
A fogyatékkal élőknek, illetve megváltozott munkaképességűek számára átfogó rehabilitációs programot indítanak, amelyre 60 milliárd forintot különítenek el. Lehetőséget kívánnak teremteni továbbá mintegy 54 milliárdos támogatással a "védett foglalkoztatás" segítésére, ez az összeg 30-35 ezer megváltozott munkaképességű ember biztonságos munkavállalásának kereteit teremtheti meg.
A tárca vezetője a probléma súlyát érzékeltetve utalt arra, hogy jelenleg a roma fiatalok aktivitása 30 százalék körüli, míg a roma nőké ennek csupán a fele. Szólt arról is, hogy Magyarországon jelenleg közel 800 ezer a megváltozott munkaképességűek, illetve fogyatékkal élők aránya, s közülük 500 ezren aktív korúak.
Az összfoglalkoztatottságot tekintve Magyarország elmarad az európai átlagtól, míg az EU-ban ez 64-65 százalék, addig nálunk csak 57-58 százalék. Az évtized végére a cél a 70 százalék elérése - jelölte ki a célt a miniszter. Hozzáfűzte: Magyarországon ugyanakkor a foglalkoztatási esélyeket fokozottan befolyásolja a tudás és képzettség. A diplomások aktivitási esélyei 80 százalékosak, a szakképzettséggel rendelkezőké 67-70 százalékosak, míg akinek nincsen szakképzettsége csupán 25-27 százalék esélye van, hogy magának munkát találjon.
Noha az elmúlt évben 40-45 ezerrel csökkent az inaktívak száma, s 30-35 ezerrel bővült a foglalkoztatottak köre, ám a vállalkozások 10 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem tud megfelelő munkaerőt kapni a munkaerőpiacon - vázolt egy másik problémát a szakminiszter. Ugyanakkor ha képesek lennének a munkaerőpiacról igényeiket kielégíteni, akár hét százalékkal is bővülhetne a foglalkoztatottsági mutató Magyarországon - jegyezte meg Kiss Péter.
A szakminiszter úgy fogalmazott: "jó reformokat" akarnak ezen a területen, amelyek lépésről-lépésre valósulnak meg, kezdetben pluszforrásokat biztosítanak hozzájuk, s a végeredmény is hatékony lesz.
A miniszter a tanácskozáson kíváló kezdményezésnek minősítette az unió fogyatékkal élő és megváltozott munkaképességű emberek képzését célzó EQUAL-programját. Magyarországon a képzésben 37-en vettek részt, s a program OKJ-végzettséget nyújtott számukra.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
2024 negyedik negyedévében átlagosan 4,3 százalékkal haladta meg a munkaerőköltség az Európai Unióban az egy évvel korábbi szintet, a növekedés... Teljes cikk
A céges telefonok magáncélú használata nem csupán kényelmet, de adózási kötelezettségeket is von maga után. A személyi jövedelemadó törvény... Teljes cikk
A kisvállalkozók számára kedvező változások lépnek életbe 2025. január 1-jétől az alanyi adómentesség terén, mivel az értékhatár 12 millió... Teljes cikk
- NGM: tovább egyszerűsödött az uniós források elérése a vállalkozások számára 2 hete
- Változás a Munka Törvénykönyvében: mi történik, ha a munkavállaló alkalmatlanná válik a munkakörére 2 hete
- A 9 százalékos szja nem kapott elsöprő támogatást - Magyar Péter az adórendszerről tovább egyeztetne 2 hete
- Gyakornokból lojális szakember – Mi a sikeres utánpótlás titka? 3 hete
- Magyar Péter: a Tisza megtartja a 13. havi nyugdíjat 4 hete
- 12 ezren részesülnek majd digitális kompetenciafejlesztésben hátrányos helyzetű térségekben 4 hete
- A túlélés záloga a rugalmasság kialakítása - Endrei-Kiss Judit, az RTL Magyarország Chief People Officere 4 hete
- Tízmilliókat ad dolgozóinak egy cég, ha felmondanak 4 hete
- Nincs mozdíthatatlan munkavállaló: interjú Varga Péterrel, a Manpower ügyvezetőjével 1 hónapja
- Oktatás, egészségügy, nyugdíjasok - ezekről kérdezné meg a közvéleményt a Tisza Párt 1 hónapja
- Jönnek a részletek! - így igényelhetnek támogatást a nyugdíjasok 2 hónapja