kapubanner for mobile
Megjelent: 11 éve

"Hogy ne az ebéd legyen a legjobb a képzésben" - rövid szakmai programok másképp

"Hogy ne az ebéd legyen a legjobb a képzésben!" - talán így is lehetne kezdeni, hogy mi indít arra egy jól prosperáló, szakmai képzésekkel foglalkozó szervezetet, hogy drasztikus lépéseket tegyen képzési programjainak "újragondolása" és oktatóinak fejlesztése érdekében. Jó pár évvel ezelőtt az SGS mégis belevágott egy ilyen átalakításba, hogy a klasszikus, rövid szakmai programoknál és továbbképzéseknél addig idegen módon valósítsa meg képzéseit.

A fejlesztés módja pedig az "Accelerated learning" módszertanának adaptálása és meghonosítása volt az SGS képzési szolgáltatásaiban. Az SGS neve sokak számára összekapcsolódik az IRCA (International Register of Certified Auditors) regisztrált vezető auditor képzésekkel, valamint irányítási rendszerekhez kapcsolódó szakmai képzésekkel, ami valljunk meg őszintén, első hallásra nem tűnik izgalmasan csalogató témának. "Nem baj, ha száraz a téma, a hallgatókat úgyis a szakmai tartalom, a hiteles tapasztalat érdekli" – vallották többen közülünk.

Sokat vitáztunk az oktató kollégákkal, hogy mi is igazán érték, mi is fontos ezekben a képzésekben, hol tudnánk még fejlődni, javulni, hogy válaszolni tudjunk az egyre magasabb hallgatói és megrendelői elvárásokra. A hallgatói visszajelzések, a céges igények elemzésekor hangzott el a címben idézett mondat is, ami egyben a fejlesztés irányát is megadta – csináljuk képzéseinket az eddigi magas szakmai tartalommal, de csináljuk máshogy, ahogy "nem szokták"!

Hagyományosan az elméleti, műszaki jellegű programoknál a tananyagon, az oktató szakmai kompetenciáján és a tartalmon van a hangsúly. Háttérbe szorul a hallgatók tanulási igényeinek megfelelő forma és a hatékony tanulás. Hányan voltunk már "elszenvedői" nagy tudású, jártas szakemberek monoton, esetleg unalmas előadásának? Hányan jártunk már úgy, hogy a hallgatott ismeretanyag megértése, visszaidézése akár csak pár nap múlva is, szinte lehetetlen volt egy-egy rövid képzés után? Lehet-e tenni valamit azért, hogy hatékonyan és élvezetesen tanuljunk "száraz" szakmai témákról? Lehet-e hatékonyabban tanulni a rövid programok során?

A kérdések, amiket feszegettünk, szinte maguktól adták a megoldást a kezünkbe, alkalmazzuk az angolszász területen már jól bevált és elismert "accelerated learning" módszertant a hagyományos képzési programjainkra. Ez az elhatározás volt a könnyű lépés. De az út, amíg mind a programjaink, mind az oktatóink "átalakultak", az hosszú és néha bizony küzdelmes volt, ám visszanézve egyértelműen a helyes út volt.
Miben is áll az "accelerated learning" megközelítés lényege? Nehéz röviden megfogalmazni, inkább néhány fontos szempontot emelnék ki:

Tanulást segítő környezet: mint a variálható, átrendezhető bútorzat; U alak helyett csoportos asztalok, az oktató helye ne a csoporttal szemben; hanem a csoporttal együtt legyen; tágas tér, pozitív összbenyomás, hogy csak a legfontosabbakat emeljem ki.

  • Tanulási célok kitűzése, személyes elköteleződés a tanulás mellett. A tréning műfaj alapvető nyitóelemének tudatos megjelenítése hagyományos képzésnél is.

  • 8 Intelligencia (H. Gardner) megjelenítése az alkalmazott feladatokban, oktatói módszertani gazdagság, hogy válaszolni tudjunk a különböző tanulási stílusokra.

  • A tanulási ciklus (D. Kolb) megértése és tudatos alkalmazása akár egy programon, akár egy-egy gyakorlaton belül:

    1. Megtapasztalás - Aktív részvétel olyan tevékenységben, ahol szükséges az új ismeret, készség alkalmazása.
    2. Visszatükrözés - Áttekinteni, hogyan is működött az ismeret, készség alkalmazása.
    3. Tanulságok, összefoglalás - Tanulási pontok, fejlődési terv kitűzése, új gondolatok.
    4. Alkalmazás - A tanultak aktív alkalmazása.
    Mintha csak Deming PDCA-ciklusa köszönne vissza…

  • Eredmény-orientáltság, alkalmazható tudás átadása

    Miben változtak a képzési programjaink és milyen előnyöket hozott az újratervezés? Sokéves dogmákkal szakítva drasztikusan lecsökkentettük a diavetítéses előadások árnyát, pontosan azzal a céllal, hogy ne a diák vezessék a képzést és ne a passzív előadás domináljon a programokban.

    Módszertani gyűjteményt alakítottunk ki, amit folyamatosan fejlesztünk és bővítünk az oktatók tapasztalatai és visszajelzései alapján. Esettanulmányok feldolgozása, kérdezz-felelek részek addig is részét képezték programjainknak, de ezek az elemek nem elegendőek a hallgatók aktív bevonásához és a személyes élményű tanuláshoz.

    Keressük a készségfejlesztő tréningeknél vagy nyelvi képzéseknél bevált formák, módszerek átültetésének lehetőségét, így hozva létre az SGS képzéseinek egyediségét. Nagyon fontosnak tartjuk ezt a módszertani részt, mert ebben akarunk és tudunk többek és mások lenni hasonló profilú képzőkkel szemben.

    A legnagyobb kihívás – oktatóból OKTATÓ. Miért a nagybetű? A válaszhoz kicsit visszanyúlnék az időben. Az irányítási rendszerekhez kapcsolódó képzéseket jellemzően minőségügyi, környezetvédelmi, informatikai szakemberek, szervezetfejlesztők, tanácsadók kezdték, tartalmi oldalról közelítve. A pedagógiai-andragógia ismeretek sok esetben hiányoztak vagy nehezen voltak tetten érhetőek. A mi oktatóinkkal sem volt másként, mind magas szakmai ismeretekkel és nagy gyakorlati tapasztalattal rendelkező kollégákról van szó. A komfortzóna a sok diaoldal védelmében megtartott előadás volt, az interaktivitást pedig a gyakorlatok, esettanulmányok és kérdésfeltevések jelentették.

    A fejlesztési program elindításakor nagy volt az ellenállás és a szkepticizmus: "…szakismeretet nem lehet ilyen formában átadni…" vagy "…ez csak tréningekhez való módszer…". Külső trénerekkel együtt olyan speciális fejlesztési programot valósítottunk meg az oktatóinknál, ahol a saját élményű tapasztalás és tanulás fókuszában a rövid képzések pedagógiai-andragógiai-pszichológiai kérdései, valamint a megfelelő helyen a megfelelő módszerek alkalmazásának tudatosítása állt.

    Meggyőződésünk, hogy jó képző munkát csak az tud végezni, aki saját élményű gyakorlattal összekapcsoltan sajátítja el a módszertani ismereteket.

    Fontos volt számunkra, hogy a módszerek kiválasztása és alkalmazása tudatos legyen az oktatóinknál. Ha profán szeretnék lenni, ne azt lássa, hogy "legyen labda az oktatói táskában", hanem értse, mikor és mire lehet alkalmazni egy csoportnál a labdát, tudja azt is, mivel lehet helyettesíteni és ne essen kétségbe, ha egy csoport képtelen a labdadobálásra. Semmiképpen sem szerettük volna bővíteni a "trénermásolók" körét. Csak akkor leszünk hitelesek, ha értjük a módszer célját, lényegét és nem az eszközök vezetnek minket. Mai napig kiemelt cél az oktatóink fejlesztésénél, hogy a módszertani ismereteket olyan szinten birtokolják, hogy azt bármikor alkotó módon tudják alkalmazni. Kicsit olyan, mintha már trénerről beszélnénk, de még mindig a "hard" szakmai képzések terén maradva, és ezért lett az oktatóból OKTATÓ.

    Mit jelent mindez partnereink és hallgatóink számára? A hallgatóknak hatékony és élvezetes tanulást, a gyakorlatban előhívható, ténylegesen alkalmazható ismeretek és saját élményű tapasztalatot. A cégeknek olyan rövid programokat, amelyek könnyen variálhatóak, és mindig illeszkednek az egyedi igényekhez. A hatékony tanulás révén optimális programhosszokat, a módszertan révén pedig a csoporton belüli kommunikáció javulását és közös csapatélményt.
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Úton a felsővezetői lét felé - hogyan segíthet egy mentor a cél elérésben?

    Bartha Edit és Verebélyi Péter évekig kollégák voltak egy multinacionális vállalatnál. Edit Péter tanácsára jelentkezett a Corvinus Executive... Teljes cikk

    Megtartott munkáltatói ígéretek

    A munkaerőpiac „köztes” szereplői, azaz a munkaerő szolgáltatók – tehát a Pannon-Work cégcsoport is – a munkáltatói márka tekintetében is... Teljes cikk

    Csodálatos panoráma - végtelen látvány Ez a Hotel Ózon és a hamarosan nyíló Infinity étterem a Mátra szívében!

    Amikor rendezvényünk számára helyszínt keresünk, akkor általában több hasonló ajánlat között kell kiválasztanunk a legjobbat és a... Teljes cikk