kapubanner for mobile
Megjelent: 4 éve

A mentorálás művészete

Kiből lehet jó mentor? Milyen helyzetekben van szükség mentoringra? Miért van megtartó szerepe a mentorálásnak? Mindezekre a kérdésekre keresi a választ az X-SIGHT Vezetési Tanácsadó cikke.

Egy művész mindig nagy gondossággal dolgozik, hiszen minden egyes elkészült mű, amit kiad a kezei közül, az őt és munkásságát minősíti. Tekintsünk most a mentorokra is úgy, mint a mentorálás művészeire.

A mentor időlegesen jelentős szerepet vállal egy másik ember életében, ezért nagyon fontos, hogy ő is és mentoráltja is nyitottak és együttműködők legyenek, szakmai és emberi szinten egyaránt.

Gondolj csak bele, ki az az ember a környezetedben, akit el tudnál fogadni hiteles mentornak?

Nem könnyű kérdés, hiszen az élet különböző területein mást és mást tekintünk hiteles példaképnek. Az élet minden területe egy-egy „művészeti ág” és mindegyik területen más és más tehetségekre van szükség.

Kiből lehet jó mentor?

Azokból, akik kellően érzékenyek és empatikusak, akik már megéltek elegendő és változatos szakmai élethelyzeteket, elismert tapasztalattal bírnak egy adott témakörben, olyan hatással vannak másokra, hogy amit és ahogyan tesznek, az követendő példává válik, akik tisztában vannak a Mentoring határaival és nem keverik össze azt a coaching eszközével.

Az, hogy napjaink mentorait miért is hívjuk így, annak egy nagyon érdekes története van. A görög mitológiában olvashatunk először Mentórról, aki Odüsszeusz barátja volt. Odüsszeusz Mentórra bízta házát, valamint fiának, Télemakhosznak nevelését. A „mentorság” tehát nem egy újkeletű dolog, már az ókorban is létezett - csak sokáig nem tekintettünk rá tudatosan.

A mentorálás nem állás!

Nem is tréning, nem is képzés és nem is coaching. A mentorálás egy kétoldalú dolog, nem csak a mentor választ, hanem a mentorált is meghozza azt a döntést, hogy kit fogad el mentoraként, kinek fogadja el tanácsait, követi példáját.

Leggyakrabban milyen helyzetekben van szükség a mentoringra?

Onboarding: Egyáltalán nem mindegy, sőt meghatározó hatása lehet, hogy az új kollégákat felkarolja-e valaki az első időszakban.
Válsághelyzet: Nehéz körülmények között, a munkavállalók hajlamosabbak feladni vagy megfutamodni a kihívások elől. Ilyenkor lényegesen fontosabb, hogy áll-e mögötte egy mentor, aki motiválja és segíti ezen az úton.
Fejlődési vágy: Sokszor találkozunk olyan kollégával, aki kíváncsi és nyitott lenne olyan újdonságokra, ami által előre léphetne az életben, de időről időre lebeszéli saját magát róla. Ilyen helyzetben csak a rendszeres bátorítás és megerősítés az, ami hiányzik.

Mi a különbség a coaching és a mentoring között?

A mentoring saját élményt ad, saját tapasztalás útján vezeti a mentoráltat, míg a coaching egy előre meghatározott menet szerint, előre egyeztetett keretek között zajlik. A mentorálás sokszor egy életen át is eltarthat és az élet nem csak egy területén. Egy mentor a múltból merít és a saját tapasztalatai mentén segít eljutni a jövőbe. A coaching rövidebb távú és a jelenből a látható jövőbe fókuszál. A mentor veled úszik a medencében, a coach mindig a parton marad. A coach jellemzően nem köteleződik el érzelmileg a coachee mellett. Ugyanakkor a mentoráltad nem, vagy csak nagyon ritka esetben lehet olyan személy, akit nem kedvelsz.


Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - A mentorálás művészete
2. oldal - Adj és kérj!
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Kik lesznek az új ipari forradalom sztárvállalatai? 8 trend, amire a cégvezetőknek figyelniük kell

Nyolc trendre kell figyelniük a cégvezetőknek, ha sikereket akarnak elérni az évtized végéig. A Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetem kutatói szerint... Teljes cikk

Nincs szükség HR-re - állítja a korábbi Facebook-alelnök

A cégeimben nincs HR osztály, egyetlen HR-es sem dolgozik nálam - jelentette ki Chamath Palihapitiya, a Social Capital alapítója, a Facebook egykori... Teljes cikk

Itt a titkos munkaerő-tartalék: mit tudnak a nyugdíjasok?

2022-ben 110 ezer nyugdíjas dolgozott, ám ennél sokkal többet be lehetne vonni a munkaerőpiacra. Milyen munkákra jönnek? Milyen speciális igényeik... Teljes cikk