Átalakul a kata, béremelés a rendőröknél - mi változik szeptembertől?
Jelentősen átalakul a kata, béremelések a rendvédelemben és jöhetnek a nyugdíjas pedagógusok.
Több gazdasági területen is komoly változásokat hozott szeptember 1-je, ezeket gyűjtötte össze a VG. Sokakat érint a kata-törvény, melynek értelmében mától a kisadózó vállalkozóknak csak magánszemélyektől származhat bevételük, cégektől nem. A szabály alól egyedül a taxisokat mentesítették. A kata választásáról szóló nyilatkozatokat legkésőbb szeptember 25-ig kell benyújtani az adóhivatalhoz. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal augusztus 22-én arról tájékoztatta a VG-t, hogy 4326 egyéni vállalkozó adta be a szükséges adatlapot annak érdekében, hogy az új kata alá tartozhasson szeptember 1-jétől.
Szintén mától emelkedik a rendőrök bére. A tiszthelyetteseknek 30–44 százalékkal, a tiszteknek 18–25 százalékkal emelkedik a fizetése.A pályakezdő tiszthelyettesek illetménye 267 ezer helyett 384 ezer forint lesz, a pályakezdő tiszteké pedig 393 ezerről 510 ezer forintra emelkedik. A katonák fizetése is nő: egy kezdő közkatona 280 343 forintos bére 399 180-ra, 2024 januárjától 439 098 forintra, egy kezdő őrmester illetménye a mostani 375 064 forintról 421 834-re, 2024 januárjától pedig 509 287 forintra emelkedik. Mint írtuk, a béremelésből több mint 13 ezer rendvédelmi dolgozó maradhatott ki.
Ugyancsak mától lép életbe a rendelet, miszerint újra lehet nyugdíj mellett dolgozni a közszférában. A háborús veszélyhelyzetre tekintettel egy évig nem kell alkalmazni a szabályt, miszerint szüneteltetik a nyugdíjfizetést, ha a nyugdíjas keresete az adott évben meghaladja a minimálbér 18-szorosát. Az ehhez kapcsolódó rendelet szerint a közoktatásban, a szakképzésben, a szociális, gyermekvédelmi vagy gyermekjóléti szolgáltató intézményekben igénybe vehető a nyugdíj közalkalmazotti jogviszony mellett is. Mint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) megjegyezte, évek óta kérték, hogy ne kelljen megszüntetni a közalkalmazotti jogviszonyt, a közalkalmazott nyugdíjasként dolgozhasson eredeti munkahelyén tovább úgy, hogy a nyugdíja folyósítását ne kelljen szüneteltetnie.
fotó: unsplash
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
Lázár János szerint Magyarország demográfiai és munkaerőpiaci problémáira nem a migráció, hanem a „belső tartalékok” feltárása a válasz. Az... Teljes cikk
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) tiltakozik a Szőlő utcai javítóintézet munkavállalóival szemben folytatott eljárás miatt. Teljes cikk
Egy friss kutatás a munkából való kiesés és az önértékelés kapcsolatát vizsgálta a különböző korosztályok között. Teljes cikk
- "Akár 0% béremelés is lehet" – ezért kongatnak vészharangot a pedagógusok 2 hete
- Így emelkedik a tanítók, a tanárok és az óvónők bére januártól 3 hete
- Így emelkedik a pedagógusok bére januártól 2 hónapja
- Sok ezer vállalkozó eshet el a kedvezőbb adózástól - Hamarosan figyelmeztet a NAV 2 hónapja
- Megjelent a rendelet: ennyi fegyverpénzt kapnak a katonák és a rendőrök 2 hónapja
- Mi kellene ahhoz, hogy az oktatási rendszer végre alkalmazkodjon a Z és Alfa generációhoz? 2 hónapja
- Az általános iskolákban foglalkoztatott pedagógusok száma korcsoportok és nemek szerint - grafikon 2 hónapja
- Ezek a rendvédelmi dolgozók kapnak lakhatási támogatást 3 hónapja
- Munkahelyi balesetek jogi kezelése a HR szemszögéből 3 hónapja
- 24 ezer tanár teljesen kimaradt, a többieknek morzsák jutottak a béremelésből 4 hónapja
- Középiskolások és pedagógusok jelentkezését is várják újra a Tiéd a holnap ösztöndíjprogramra 4 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig