kapubanner for mobile

Borsik: Át kell alakulnia a foglalkoztatási szerkezetnek

A válság után nemcsak a gazdasági, de a foglalkoztatási szerkezetnek is át kell alakulnia, a képzéseknek pedig az igényekhez kell igazodniuk - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) elnöke Salgótarjánban szerdán sajtótájékoztatón.

Az elnök szerint a gazdaság munkaerő-piaci igénye jelenleg "elég messze esik" a képzési rendszertől. Mint mondta, a felsőfokú intézményekben nagy tömegben képeznek embereket "diplomagyárakként", de a végzettek nem tudnak elhelyezkedni, és kényszerűségből elvállalnak olyan munkaköröket, amelyekhez csak középfokú végzettség kellene.

A "leszorító erő" pedig tovább hat, már a szakmunkás is elvállal betanított munkát, a képzetlen embereknek pedig még kevesebb lehetőségük marad az elhelyezkedésre - tette hozzá. Borsik János szerint a pénzügyi válságot követő gazdasági válság után elindult a foglalkoztatási krízis is. Ez visszafelé is így fog működni - jegyezte meg.

A pénzügyi helyzet stabilizálódni látszik, a gazdaság az év utolsó harmadában, negyedében már pozitív jeleket mutathat, és ehhez képest csak később várható pozitív változás a foglalkoztatásban - fejtette ki.

Az ASZSZ vezetője úgy fogalmazott: "ha valamelyik politikus - mindegy, hogy kormányon vagy ellenzékben - kijelenti, hogy x idő alatt ennyi munkahelyet teremtünk, mintha nélkülözné a gazdasági reálfolyamatok ismeretét".

Bírálta az elnök, hogy "amikor a válság lecsengését próbálják körüljárni politikusok, közvéleményt befolyásoló tényezők, mintha azt a látszatot keltenék, hogy vége lesz a válságnak, és folytatjuk tovább, amit addig csináltunk. Semmi nem lesz már úgy, mint ahogy volt" - szögezte le Borsik János.

  • 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Felfüggesztett börtönt kaptak az álfogászok, akik egymás után húzták ki a betegek fogait

Az elsőrendű vádlottat 10 hónap börtönbüntetésre ítélték 2 évi próbaidőre felfüggesztve, miután fogorvosi képesítés nélkül végzett beavatkozást. Teljes cikk

76 magyar dalszerző csak jogdíjból többet keresett az országos átlagkereset kétszeresénél

Az Artisjushoz újonnan regisztrált szerzők közül egyre többen húsz év alattiak. Teljes cikk

Felmérés: a régióban a vezetők többsége potenciális kockázatnak tartja az AI-t

Az üzleti vezetők 62 százaléka szerint jelentős kockázatokkal kell számolni az üzleti tevékenység során 2026-ban. Teljes cikk