Ellehetetlenítik az építőipari feketemunkát
Az építési vállalkozók szeptember elsejétől csak úgy kalkulálhatják díjaikat, hogy abban az építőipari rezsióradíj alapján számolt munkadíjat kell szerepeltetniük - az erről szóló rendelet a Magyar Közlöny legutóbbi számában jelent meg.
A rendeletbe bekerült az építőipari rezsióradíj fogalma, amely az egy munkaórára vetített összes költséget és nyereséget tartalmazza. A minimális rezsióradíj számítási alapja az építőipari ágazati kollektív szerződésbe foglalt minimális szakmunkás alapbér - amely ez év április 1-től 85 ezer forint - kiegészítve annak a közterheivel. A minimális szakmunkás alapbért azonban növelni kell az egyéb személyi jellegű és ellátási költségekkel, valamint az irányítási és ügyviteli költségekkel. Ugyanakkor a rezsióradíj nem tartalmazhatja a közvetlen anyag-, fuvar- gép-, és tervezési-, valamint hatósági költségeket.
A rendelet előírja azt is, hogy a kivitelezési szerződés vizsgálata során az irreális alacsony ár megállapításánál mire kell figyelemmel lenni. Kiindulás az építőiparban szokásos élőmunka normatíva - milyen munkafázis elvégzéséhez mennyi idő szükséges -, amit fel kell szorozni a bemutatott rezsióradíjjal. Az ettől alacsonyabb munkadíjjal készült költségvetés irreálisan alacsony. A közbeszerzési törvény előírja, hogy az ilyen ajánlatokat ki kell zárni a versenyből.
A rendelet orvosolja az építési vállalkozók régi panaszát, amely szerint a "tisztességes" vállalkozók, akik megfizetik a bérek közterheit, a közbeszerzéseken hátrányba kerülnek azokkal szemben, akik feketén foglalkoztatják a munkásokat.
- 2025.03.27 recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A vendégmunkásokról és az inflációról is szóltak az interpellációk hétfőn az Országgyűlésben. A Mi Hazánk képviselője felvetette, hogy üres... Teljes cikk
A vállalkozói szektor képviselőivel való szoros kormányzati kapcsolat fontosságát hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn... Teljes cikk
A piaci körülmények kedvező lehetőséget teremtettek az építtetők és a felújítók számára ebben az évben, az építőanyagok és kivitelezői... Teljes cikk
- Történelmi győzelem, nagy meglepetést hozott "Az Év Szakembere" díjátadó 3 hete
- Ezek a munkaadók feketén dolgoztatják alkalmazottaikat - itt a lista 1 hónapja
- Nem jelentette be a magyarországi munkásait a Paks II. egyik orosz beszállítója, bírságot kapott 1 hónapja
- Tüntetéssel hívták fel a figyelmet az európai ipar válságára 1 hónapja
- Mennyire jellemző a munkaerőhiány az építőiparban? 2 hónapja
- Itt a NAV friss listája - Ezek a munkaadók nem jelentették be dolgozóikat 2 hónapja
- Itt a NAV friss listája - Ezek a munkaadók nem jelentették be dolgozóikat 2 hónapja
- Ezekből a szektorokból kerül ki a legtöbb feketén foglalkoztatott munkavállaló 2 hónapja
- Ezek a munkaadók nem jelentették be alkalmazottaikat 3 hónapja
- 200 milliárdos programot indít a kormány a lakhatási válság kezelésére 4 hónapja
- Ezek a foglalkoztatók nem jelentették be alkalmazottaikat 4 hónapja