Hát így már egészen másként fest a KSH statisztikája
Az év hátralévő részében várhatóan 7 százalék alatt marad a munkanélküliségi ráta az MTI által megkérdezett elemzők szerint. Szakemberek szerint a közfoglalkoztatásnak, a szezonális hatásnak jócskán van szerepe a kedvező statisztikában.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a munkanélküliségre vonatkozó friss számsort értékelve elmondta: a szezonális hatásnak szerepe van a kedvezőbb adatokban, nyáron eleve növekedni szokott a foglalkoztatás. Németh Dávid szerint az év hátralévő részében várhatóan 7 százalék alatt marad a munkanélküliségi ráta, így éves átlagban 7 százalék körüli mutatóra lehet számítani.
Német Dávid a munkaerő-piaci tendenciákról elmondta: az adatok javulásához hozzájárult a gazdasági növekedés is, a versenyszféra ugyanis fokozottabban képes felszívni a munkaerőt.
Véleménye szerint szintén fontos szerepe van a közfoglalkoztatásnak: tavaly, a választások után ugyanis jelentősen visszaesett a közfoglalkoztatottak száma, a hivatalos adatok szerint májusban és júniusban 114-134 ezren voltak, ezzel szemben idén májusban 210 ezer közfoglalkoztatottat tartottak nyilván. Bár a júniusi közfoglalkoztatási adatok még nem elérhetők a hivatalos közmunkaportálon, ha az idén májusi 210 ezres szinttel számolunk júniusra, akkor több mint 70 ezret tett ki a növekedés, ez pedig számottevően javítja a statisztikát.
Oszlay Andrásnak, a Takarékbank osztályvezető elemzőjének véleménye szerint a munkanélküliségi ráta stabilizálódik 7 százalék alatt: az idei harmadik negyedévben akár 6,2 százalékig is csökkenhet és a negyedik negyedévben még nem kezd érdemi növekedésbe. Az év egészében pedig 6,8 százalékos lehet a tavalyi 7,7 százalékot követően - vélte Oszlay András.
Elmondta: az április-júniusi három hónapos időszak átlagában, lényegében a második negyedévben, a foglalkoztatottak száma 4 millió 200 ezer fölé emelkedett, ami több mint 176 ezres, 3,1 százalékos növekedés 2014 azonos időszakához képest. A 176 ezres növekedésből 45 ezer köthető a közfoglalkoztatás bővüléséhez, 13 ezer pedig a hivatalos megfogalmazással külföldi telephelyen dolgozók számának növekedéséhez.
Kiemelte: a 15-74 éves korú népességen belül ez 55,7 százalékos foglalkoztatási rátát jelent, ami az egy évvel korábbinál közel 2 százalékponttal magasabb. Az alkalmazottak körében valamelyest erőteljesebb volt a meghatározott időre szóló szerződés keretében foglalkoztatottak számának növekedése, ami a szezonális munkahelyek bővülésének normális velejárója. A munkanélküliek száma ugyanebben az időszakban 310 ezerre csökkent az egy évvel ezelőtti 359 ezerről, ezzel a munkanélküliségi ráta 6,9 százalékos. Hét százalék alatti értéket utoljára 2005 februárjában tartott nyilván a KSH - mondta. Ugyanakkor a munkanélküliség átlagos időtartama 19 hónapra növekedett.
A legutóbbi vállalati felmérések és konjunktúraindexek alapján a legtöbb szektorban a foglalkoztatási szándék növekvőben van, ezért az év folyamán a normális szezonalitást meghaladó további javulásra számít a Takarékbank osztályvezető elemzője a munkaerő-piaci mutatókban.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a közelmúlt makrogazdasági adatai további foglalkoztatás-bővülést jeleznek előre, amelyek a költségvetés bevételeinek alakulására és a háztartások fogyasztására is egyaránt pozitív hatással lesznek. A foglalkoztatottak számának jelentős mértékű növekedésében nagy szerepe van a kormányzat aktív foglalkoztatáspolitikai eszközeinek, a munkát terhelő adók csökkentésének, a munkahelyvédelmi akciótervnek, illetve a 2013-ban bekövetkezett növekedési fordulatnak - közölték.
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint az Egyesült Államokban a vállalatok több mint fele csökkenti a munkavállalói juttatásokat, hogy csökkentse az AI-val... Teljes cikk
A NAV munkatársai többek között a dolgozók bejelentését is vizsgálják. Teljes cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén is több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét, a dokumentumot az... Teljes cikk
- Czomba Sándor: indul a Lakhatási és Utazási támogatás 2026 2 hete
- A munkanélküliségi ráta alakulása nemek szerint - grafikon 3 hete
- Több a munkanélküli, kevesebben dolgoznak – kijöttek a friss KSH-adatok 3 hete
- Ők adják a munkát a nyugdíjasoknak: itt a lista a legnagyobb szövetkezetekről 4 hete
- A DK felszólítja Csányi Sándort, hogy fejezze be az OTP-nél a tömeges kirúgásokat 1 hónapja
- Viszlát fluktuáció: stabilitást hoznak a magyar iparba a fülöp-szigeteki munkavállalók 1 hónapja
- Rég nem látott csúcson a brit munkanélküliség 1 hónapja
- 300 ezer új munkahely, adómentes bérek – mutatjuk, milyen munkavállalói ígéretek hangoztak el hétvégén 1 hónapja
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 1 hónapja
- A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni 1 hónapja
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 1 hónapja


Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben