Megkönnyítenék az önkéntesek munkáját
Az önkéntesek, akik munkájukért cserébe nem várnak sem jutalmat, sem elismerést, és akik tudják, a szavaknál eredményesebbek a tettek, ők Európa valódi hősei - mondta Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke szombaton Budapesten.
Mint felhívta a figyelmet, az emberek hajlamosak megfeledkezni az önkéntesekről, és ezen változtatni kell 2011-ben. Meg kell mutatni azoknak, akik még nem végeztek ilyen tevékenységet, hogy "ez nem munka, hanem öröm", és egyben nagyszerűen építi a közösséget, formálja a társadalmat - emelte ki.
Személyes példaként a biztos a fiáról mesélt, aki a beszédével egy időben, a szabadidejében egy egyetemi könyvtárban segít az öccsének felkészülni a vizsgáira - ez is egy önkéntes munka - magyarázta. De találkozott olyan fiatalokkal is, akik beteg gyermekeknek szerveznek táborokat, ami nekik maguknak is örömet jelent.
Kifejtette: Európában jelenleg a lakosság egyötöde vesz részt valamilyen önkéntes munkában, ez a GDP öt százalékát adja. Remélhetőleg az év végére nem 100, hanem legalább 200 millió önkéntes tevékenykedik majd Európában - fogalmazott.
Sztavrosz Lambrinidisz, az Európai Parlament (EP) alelnöke beszédében kiemelte: állítólag Magyarországon nincs nagy hagyománya az önkéntességnek, a jelenlegi soros elnökség azonban kiváló alkalom arra, hogy az ország bebizonyítsa, ez nincs így. Emlékeztetett: amikor 2004-ben Athénban rendezték az olimpiai játékokat, sokan aggódtak, hogy képesek lesznek-e sikeresen lebonyolítani az eseményeket, mivel úgy tartották, a görög kultúrának sem része az önkéntesség, mégis ezrek jöttek segíteni.
Az EP alelnöke is említett saját példát: korábban egy nagy amerikai ügyvédi irodánál dolgozott, ahol kötelező volt munkaidejük egy részében ingyenes jogi segítséget nyújtani azoknak, akik ezt egyébként nem engedhették meg maguknak. Ez a munka remek lehetőség volt a fiatal ügyvédeknek a tapasztalatszerzésre, és nagyon jó érzést jelentett, hogy olyanoknak segítettek, akik másképp nem kaptak volna ilyen támogatást - magyarázta.
A válság idején az emberek hajlamosak befelé fordulni, csak a saját jólétükkel törődni, holott segíteni kell másoknak - vélekedett.
Staffan Nilsson, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke beszédében elmondta: az önkéntesek több olyan dologban segítenek, amire a társadalom egyébként nem lenne képes. Az önkéntesség nem erre az egy évre szól - figyelmeztetett.
A politikus elmesélte: fiatalként ifjúsági klubot szervezett, később egyetemi kollégiumukban láttak vendégül hajléktalanokat karácsonykor. A bizottságában jelenleg is sokan végeznek valamilyen önkéntes tevékenységet - fűzte hozzá.
Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkára kiemelte: az önkéntesség európai évének fókuszában olyan önkéntes szervezetek, egyházak és vállalatok állnak, melyek nem csupán felelősen gondolkodnak saját környezetükről és a társadalomról, hanem tevékenyen hozzájárulnak az emberibb és összetartóbb közösségek létrejöttéhez.
Az államtitkár azt hangsúlyozta: nincs olyan területe a hétköznapoknak, ahol az önkéntesek elkötelezett munkája ne hordozna kiemelkedő értéket. Mint mondta, a döntéshozók feladata, hogy megteremtsék és összehangolják az önkéntes tevékenységeket támogató infrastruktúrákat és politikákat.
Bakos Piroska, a rendezvény háziasszonya mutatta be az önkéntesség európai évének magyarországi nagyköveteit: Miklósa Erika operaénekest (aki nem tudott jelen lenni az eseményen), Feke Pál színművészt, valamint Vajda Attila olimpiai bajnok sportolót.
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Nem irodai székbe, hanem hóviharba keresnek embereket: a British Antarctic Survey asztalosokat, szerelőket, szakácsokat és más fizikai dolgozókat... Teljes cikk
Elhunyt Borsik János, a rendszerváltás kiemelkedő szakszervezeti vezetője, a Mozdonyvezetők Szakszervezetének egykori ügyvezető alelnöke, az Autonóm... Teljes cikk
A kutyabarát iroda egyre több munkavállaló számára vonzó extra, ugyanakkor HR-szempontból komoly felelősséget is jelent. A négylábú kedvencek... Teljes cikk
- Egyre többen tesznek félre ebben a formában nyugdíjra és egészségre 10 hónapja
- ÖPOSZ: a pénztártagok a befizetéseik után járó adóvisszatérítésről május 20-ig rendelkezhetnek 10 hónapja
- Kevesen használják fel lakáscélra az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat 10 hónapja
- Tízmilliókat ad dolgozóinak egy cég, ha felmondanak 11 hónapja
- A legtöbben erre fordítják a nyugdíjpénztári ingatlancélú kifizetéseket 12 hónapja
- Ismét két számjegyű hozammal zártak tavaly az önkéntes nyugdíjpénztárak 12 hónapja
- Kerítésfestés helyett szakmai önkéntesség - így lehet tenni egy jobb világért 1 éve
- Így lehet minél nagyobb mértékű adójóváírást kapni 1 éve
- Tovább emelkedett az egy tagra jutó vagyon az önkéntes nyugdíjpénztáraknál 1 éve
- Hamarosan levél érkezik, melyben a nyugdíjra félretett pénzek elköltésére hívják fel a figyelmet 1 éve
- Fordulat a nyugdíjpénztáraknál, rekordévet zárhat az egészségpénztári szektor 1 éve

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig