Megszűnik az alkalmi munkavállalói könyv

Megszűnik a sok visszaélést "biztosító" alkalmi munkavállalói könyv, helyébe elektronikus bejelentést vezet be a kormány. A szaktárcánál a napokban elkészült előterjesztés alapján pedig újraszabályozzák az alkalmi munkavállalást - adta hírül a Népszabadság.

Megelégelte a kormány azt a sok trükköt, amelyekkel a munkáltatók éltek a közterhek megspórolása érdekében. Egy rövidesen a parlament elé kerülő előterjesztés szerint szigorodnak az alkalmi munkavállalás szabályai. Megszűnik a visszaélésre csábító alkalmi munkavállalói könyv, helyette elektronikus bejelentést vezetnek be, és szűkítik azt a munkaadói kört, ahol ezt alkalmazni lehet. A munkaügyi tárca által kidolgozott tervezettel a kormány az alkalmi helyett tartós munkára kívánja ösztönözni a munkáltatókat.

Az 1997-ben bevezetett kék kiskönyvet egyre többen - tavaly már 35 ezren - használták, főként a szolgáltató- és építőiparban, a kereskedelemben és a mezőgazdaságban. Az utóbbi időben azonban egyre többször hamisították meg hőre fakuló tintával vagy gyorsan és nyom nélkül radírozható vegytintás varázstollal az alkalmi munkavállalói könyv adatait - még jelentősebb beruházások esetében is, mint például az M6-os autópálya építkezése. A munkaügyi ellenőrzések kiderítették: elsősorban az építőiparban és a mezőgazdaságban használták a könnyen eltüntethető, vegytintával írt bejegyzéseket.

A közteherjegy megváltását is igazoló kék könyvvel sokan végeznek magánszemélyeknél ház körüli munkát, kertgondozást, takarítást. Azt azonban nehéz bebizonyítani, hogy a könyvecskében szereplő adatok valódiak-e. A trükköknek azonban az év második felétől várhatóan vége szakad: a munkáltatóknak kötelező lesz elektronikusan bejelentenie a munkavégzés helyét, idejét, a munkakört, a munkavállaló adatait és a kifizetett bért. Így semmiképpen sem kerülhetik el a járulékfizetést, ami az alkalmi munkaviszony alapján a munkabér 25 százalékát teszi ki. Az előterjesztés arra vonatkozóan is szabályokat tartalmaz, hogy hosszabb idejű alkalmi foglalkoztatás esetén a munkavállalót ne lehessen a minimálbérnél alacsonyabb munkabérrel foglalkoztatni; továbbá biztosítja az alkalmi munkavállalónak a szolgálati időt, ugyanakkor nem ad jogosultságot az egészségbiztosítási szolgáltatások teljes körére, csak baleseti egészségügyi ellátásra és baleseti táppénzre.

Népszabadság
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Alulról a negyedik helyen áll a magyar minimálbér az EU-ban - mutatjuk a számokat

Van olyan ország az EU-n belül, ahol több mint négyszer magasabb minimálbérrel számolhatnak a dolgozók, mint más tagországokban. Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV február végén

A NAV ellenőrei számos helyszínen vizsgálják majd többek között az alkalmazottak bejelentését is. Teljes cikk

Kutatás: csak napi 2-3 órát tudnak koncentráltan dolgozni a munkavállalók, ez az oka

Egy friss kimutatás szerint egy átlagos munkavállaló évente kétszer annyi megbeszélésen vesz részt, mint két évvel ezelőtt, ami a koncentrált... Teljes cikk