kapubanner for mobile

Nyelviskolák: csökkenni fog a magyar dolgozók versenyképessége

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete (Nyesze) szerint azzal, hogy a kormány megvonta a munkáltatóktól azt a lehetőséget, hogy a szakképzési hozzájárulás egy részét nyelvi képzésekre fordítsák, tovább rontották a magyar munkavállalók versenyképességét a régiós versenytársakhoz képest.

Salusinszky András, az egyesület elnöke szerdai, MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: felmérésük szerint a dolgozók nyelvi képzését biztosító vállalatok közel 60 százaléka finanszírozta a tanfolyamokat a szakképzési hozzájárulásból, így az újonnan elfogadott törvény több ezer elsősorban hazai kis-és középvállalkozás képzési keretét csökkenti.

Ez az intézkedés éppen annak a társadalmi rétegnek nem biztosítja a fejlődési lehetőséget, amelynek 75 százaléka saját bevallása szerint nem beszél egyetlen idegen nyelvet sem. Mint írták, az egyik vezető állásportál felmérése alapján 2010-ben a hazai munkaadók 61 százaléka várt el legalább tárgyalóképes angol nyelvtudást az új belépőktől. Mindeközben az EU statisztikák szerint a 25-64 éves magyar lakosság alig 15 százaléka állította, hogy beszél angolul - áll a Nyesze közleményében.

Hangsúlyozták, hogy a törvénymódosítás valószínűleg az adóbevételek növelését célozta, de szerintük tévedés, hogy ez a lépés a költségvetésre csak pozitívan hathat. Kimutatható ugyanis, hogy a nyelvtudás a külkereskedelem egyik alapvető mozgató rugója. Egyetemi kutatások szerint régiónkban az angol nyelv ismerete átlagosan 74 százalékkal növeli az egyes országok külkereskedelmi forgalmát. A parlament hétfői ülésén fogadta el az új, szakképzési hozzájárulásról szóló törvényt.
  • 2026.09.09Fókuszban a ,,hard HR” – ingyenes, kétrészes webinár A HR döntések ma már nem választhatók el a jogi, adózási, pénzügyi és bérszámfejtési szempontoktól. A Niveus adózási, jogi és payroll szakértői ingyenes, kétrészes webinár keretében, a munkavállalói életciklus mentén mutatják be a legfontosabb „hard HR” összefüggéseket, tipikus hibákat és gyakorlati megoldásokat. A program a bértranszparencia irányelv gyakorlati hatásaira is kitér.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek