kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

OECD: jövőre 0,5 százalékkal csökkenhet a munkanélküliség

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) idén 2,7 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nőhet, az államháztartásban pedig az idén többlet keletkezhet, jövőre viszont az uniós határértéknél nagyobb hiány várható az OECD előrejelzése szerint. Az idei növekedést követően jövőre csökkenhet a munkanélküliség.

Az idei 2,6 százalékos többlet az ágazati különadók és a nyugdíjrendszer átalakítása révén jöhet össze. Jövőre a 3 százalékos uniós határértéket meghaladó, 3,3 százalékos hiány lehet.

A GDP az idén 2,7 százalékkal, jövőre pedig 3,1 százalékkal nőhet - áll a jelentésben, amely szerint a gazdaságot elsősorban az export hajtja, de a belső fogyasztás is fokozatosan bővül majd.

A növekedés a jelzettnél nagyobb is lehet, ha kivezetik az ágazati különadókat és nem gyengítik a független intézményeket - áll a legfejlettebb ipari államokat tömörítő OECD előrejelzésében.

Mindez eltér a kormány prognózisától. A kormány szerint az idén 2,94 százalékos deficit lesz, ami jövőre 2,5 százalékra mérséklődik majd, a gazdasági növekedés pedig az idén 3 százalékos, jövőre pedig 3,5 százalékos lesz.

Az OECD szerint a szerkezeti átalakítások céljait ismertető program publikálása a jó irányba tett lépés, amelyet azonban az államháztartási konszolidációt szolgáló hiteles intézkedéseknek kell követniük.

A forint stabilitását és a tőkebeáramlást elsősorban az fenyegetheti, ha nem sikerül végrehajtani a fiskális konszolidációt és a strukturális reformokat - áll az elemzésben, amely szerint az államháztartás pozíciója az idén romlott, hiszen a hiány már az első negyedévben meghaladta az év egészére tervezett mértéket. A hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságot tekintve tovább ront a helyzeten az, hogy a nyugdíjrendszer átalakításából származó forrásokat folyó kiadások fedezésére használnak fel, a nyugdíjkötelezettségek viszont a kormányzatra hárulnak át.

A 2012-ig kitekintő elemzés szerint a munkanélküliségi ráta a tavalyi 11,2 százalékról az idén 11,5 százalékra nő, jövőre pedig 11 százalékra mérséklődik. Az infláció fokozatosan csökken, és közelít a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos középtávú céljához, a tavalyi 4,9 százalék után 2011-ben 4 százalék, 2012-ben 3,3 százalék lehet.

A Magyarországról szóló elemzés az OECD Gazdasági kilátások című tanulmányában jelent meg.
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Az e-mail és az ingázás halála? - erre számít alfa generáció a munka világában

Egy új kutatás szerint az alfa generáció gyökeres változásokat vár a munka világában a szülei generációjához képest – a napi ingázás és az... Teljes cikk

Eddig lehet jelentkezni az országos szakmai versenyekre

November 27-ig jelentkezhetnek a fiatalok a 2025/2026-os tanév Szakma Kiváló Tanulója Versenyére (SZKTV) és az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyre... Teljes cikk

Nem hívtak időben mentőt munkatársukhoz, elítélték őket

Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk