kapubanner for mobile
Megjelent: 3 éve

Rekordinflációt mértek az euróövezetben

Szeptemberben a várnál kisebb lett az euróövezeti infláció, de így is a nyilvántartások vezetésének 1991-es kezdete óta a legmagasabb volt az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb adatai alapján.

Szeptemberben 9,9 százalékra emelkedett az infláció az euróövezetben az augusztusi 9,1 százalékról.

A piac a fogyasztói árak 10 százalékos éves növekedését várta. Egy évvel korábban, 2021 szeptemberében 3,4 százalék volt az euróövezeti infláció.

eu infláció szeptember magyarország

A fogyasztói árak legkisebb mértékű éves áremelkedését - 6,2 százalékosat - Franciaországban regisztrálták szeptemberben, míg Finnországban 8,4 százalékosat. 

A legmagasabb éves áremelkedés Észtországban következett be, 24,1 százalékkal. Utána Litvánia következik 22,5 százalékkal, Lettország 22 százalékkal, majd Magyarország 20,7 százalékkal.
Augusztushoz képest az éves infláció hat tagállamban csökkent, egy tagállamban változatlan maradt, húszban pedig emelkedett.

Szeptemberben az euróövezet éves inflációs rátájához a legnagyobb mértékben az energiaárak emelkedése járult hozzá, 4,19 százalékponttal. Az élelmiszerek, alkohol és dohányáruk 2,47 százalékponttal, a szolgáltatások 1,8 százalékponttal, a nem energetikai ipari termékek pedig 1,47 százalékponttal járultak hozzá az éves inflációhoz. 

Az energiaárak éves bázison 40,7 százalékkal nőttek szeptemberben éves bázison az augusztusi 38,6 százalék után. Az élelmiszerek és élvezeti cikkek ára pedig 11,8 százalékkal, az augusztusi 10,6 százalék után. Energiaárak, élelmiszerek és élvezeti cikkek nélkül az éves áremelkedés mértéke 4,8 százalék lett volna, ugyanez augusztusban 4,3 százalék.    

Az Európai Unióban 10,9 százalékos infláció alakult ki szeptemberben az augusztusi 10,1 százalék után. Tavaly szeptemberben 3,6 százalékos volt az éves áremelkedés. 

Összehasonlításképpen: Magyarországon így drágult az élet az elmúlt években.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Több menedzser lesz a Starbucks kávézóiban

A rendszert az Egyesült Államokban és Kanadában vezetik be. Teljes cikk

Rekordon a munkával való elégedettség Amerikában, de nem a fiatalok körében

Csak a 25 év alattiak jelentettek csökkenést az elégedettségben, ami arra utal, hogy személyre szabottabb stratégiákra van szükség a karrierjük... Teljes cikk

Egyre több vállalat megy csődbe ebben a szomszédos országunkban

A friss kimutatás a nyugati szomszédunkban az idén egész évre 7 ezer csődkérelemmel számol. Teljes cikk