Tízezrek tüntettek Spanyolországban nyugdíjemelést követelve
Tízezrek tüntettek szerte Spanyolországban követelve, hogy a kormány az infláció mértékével arányosan emelje a nyugdíjak összegét - írja a MTI.
"Nyugdíjasok vagyunk, nem terroristák!", "Kevesebb tolvajt, több nyugdíjat!" - skandálták egyebek mellett a tüntetők, akik transzparenseken is követelték a "tisztességes" nyugdíjat.
"Autópályára, a bankok számára van pénz, úgy tűnik nyugdíjakra nincs" - mondta az egyik tüntető férfi újságíróknak, míg egy asszony arról beszélt, hogy ha valakinek ötezer euró a nyugdíja akkor a 0,25 százalékos éves emelés nem kevés, ám az övé ezzel szemben 600 euró.
A tüntetők petíciót adtak át a parlamentnek, amelyben a jelenlegi nyugdíjszabályozás megváltoztatását követelték.
A jogszabály évi 0,25 százalékos kötelező nyugdíjemelést ír elő, az infláció ennél magasabb, 1,2 százalék volt 2017-ben a spanyol statisztikai hivatal (INE) adatai szerint.
A tiltakozóakcióhoz több mint 40 spanyol városban csatlakoztak, például Bilbaóban, Barcelonában, Valenciában, La Corunában, Oviedóban, Sevillában, és a Kanári-szigeteken is.
Az ország két legnagyobb dolgozói érdekképviselete a
Munkásbizottságok (CCOO) és a Spanyol Munkások Általános Szövetsége (UGT) is támogatta a megmozdulásokat.
Mari Carmen Barrera, az UGT szociálpolitikai titkára Madridban elmondta: amíg a kormány nem enged, folyamatosak lesznek a tüntetések, a következőt március 1-jére hirdették meg.
A spanyol munkaügyi minisztérium januári jelentése szerint tavaly év végén a nyugdíjban részesülők száma meghaladta a 9,5 milliót, amelyből 5,8 millióan kaptak öregségi nyugdíjat. Ennek havi átlagösszege 1074 euró. Régiók szerint a nyugdíjátlag Baszkföldön a legmagasabb, 1155 euró, és a Extremadurában a legalacsonyabb, 773 euró.
Jelentős az eltérés a nemek között is: a nők átlagnyugdíja 794 euró, míg a férfiaké 1244 euró Spanyolországban.
MTI
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint a vállalatok nagy része biztosít valamilyen formában AI-képzést, de a munkavállalók nagy része úgy érzi, több ilyen... Teljes cikk
A júniussal zárult egy évben meredeken csökkent a megelőző időszakok rekordszintjeiről a nettó bevándorlás Nagy-Britanniában. A brit statisztikai... Teljes cikk
Egy friss kutatásból kiderül, hogy a minőségi munkát végző munkavállalók nemcsak elégedettebbek, hanem egészségesebbek, elkötelezettebbek és... Teljes cikk
- Valós emelés a nyugdíjaknál, duplázás a családi pótléknál – erre készülne a Tisza-kormány 1 hete
- Érkezik a karácsonyi csomag a nyugdíjasoknak – több százan kapnak ajándékot 1 hete
- 280 ezer forint ingyenpénzt is bezsebelhetünk, ha év végéig lépünk 2 hete
- Így kell kiszámolni a nyugdíjat 2026-ban - Mutatjuk a lépéseket 2 hete
- Csak minden ötödik nő érzi, hogy kényelmesen vonulhat nyugdíjba 2 hete
- Pénzeső a nyugdíjasoknak: van, ahol 40 ezret osztanak karácsonyra 3 hete
- Mire számíthatnak a nyugdíjasok 2026-ban? Itt vannak a legfontosabb tudnivalók 3 hete
- Ki fog nyugdíjjárulékot és adót fizetni, ha nem születnek gyerekek? 3 hete
- Nem büdös a munka a magyar nyugdíjasoknak - aranykorát éli az idősek foglalkoztatása 4 hete
- Már parlamenti vitán a 14. havi nyugdíjról szóló törvényjavaslat 4 hete
- Döntés született: ekkor érkezik a 14. havi nyugdíj 1 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja