Történelmi rekordon a lakosság készpénztartaléka
A lakosság nagy része nem bankban, hanem inkább készpénzben tartja megtakarításait. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adatai szerint tavaly év végén 2559,7 milliárd forintnyi készpénzt tartott a lakosság, 11 százalékkal többet, mint egy évvel korábban, írja a Világgazdaság.
A banki költségek növekedése és az alacsony kamatok miatt választja a lakosság inkább a készpénzt, esetleg a lekötetlen bankbetéteket. A folyószámlabetétek összege, ami az év végén 2333,9 milliárd forint volt, vagyis 18 százalékot növekedett egy év alatt. Az év végén a lakosságnál lévő likvid pénzek összege már meghaladta a lekötött betétekét, utóbbiakból ugyanis mindössze 4645 milliárd forintnyi maradt a háztartásoknál.
Szakértők szerint a gyors növekedéshez a tranzakciós illeték bevezetése járulhatott hozzá, mivel drágább a pénzhez hozzájutni, így aki csak teheti inkább felhalmozza a készpénzt. Ez a tendencia még egy ideig így is maradhat. Mindehhez hozzájárul az ingyenes készpénzfelvétel kötelező biztosítása, de különböző év végi szezonális hatások is.
A készpénz tartását támogatják az alacsony betéti kamatok, amelyeket tavaly augusztus óta már a 16 százalékos személyi jövedelemadó mellett 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás is terhel. Az új közteher bevezetése után ugyanis számos számítás látott napvilágot, amely szerint, ha valaki beteszi a bankba a bankókat, a rengeteg levonás után lehetséges, hogy a betett pénznél kevesebbet kap majd kézhez.
A készpénz tartását támogatják az alacsony betéti kamatok, amelyeket tavaly augusztus óta már a 16 százalékos személyi jövedelemadó mellett 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás is terhel. Az új közteher bevezetése után ugyanis számos számítás látott napvilágot, amely szerint, ha valaki beteszi a bankba a bankókat, a rengeteg levonás után lehetséges, hogy a betett pénznél kevesebbet kap majd kézhez.
Világgazdaság
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk
Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk
Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk
- Sereghajtók vagyunk: alig használjuk és tanuljuk az AI-t a munkahelyeken 7 hónapja
- Miért kell a nyugdíjasoknak fizetniük azért, hogy a saját pénzükhöz jussanak? 8 hónapja
- Munkabér kifizetése 9 hónapja
- Alkalmazotti LinkedIn aktivitás – fizetni vagy inkább motiválni? 12 hónapja
- Majdnem háromszor gyorsabban emelkedtek a munkaerőköltségek Magyarországon, mint az EU-ban 12 hónapja
- Mutatjuk, melyik megyében mennyit költenek a cégek átlagosan egy munkavállalóra 12 hónapja
- Így szabályozza a kormány a borravaló adómentességét 1 éve
- Leginkább erre használják a mesterséges intelligenciát a magyar emberek 1 éve
- Nőtt az EU népessége a bevándorlás miatt - Magyarország kivétel 2 éve
- Korábban kezdi kézbesíteni a Magyar Posta a februári dupla nyugdíjellátást 2 éve
- Több mint 60 ezer befektetési banki állás szűnt meg idén 2 éve
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben