Sereghajtók vagyunk: alig használjuk és tanuljuk az AI-t a munkahelyeken

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre inkább beépül a mindennapi munkavégzésbe, Magyarország a sereghajtók között kullog. A friss kutatások szerint nálunk szinte alig használják az AI-t munkahelyi környezetben, miközben a lakosság bizalma meglepően magas – vagyis a lehetőség adott, csak a gyakorlat hiányzik - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. sajtóközleményéből.

Mennyire bíznak az emberek az AI-ban?-

A GKI júliusban 1000 fős reprezentatív mintán kutatást végzett a lakosság körében a mesterséges intelligencia (AI) elterjedtségéről.

Mennyire bíznak az emberek az AI-ban?

A mesterséges intelligencia otthoni, munkahelyi beszélgetések népszerű témája. Egyesek megbízhatónak tartják az általa készített tartalmakat (22%), ám többen vannak a szkeptikusak (36%), miközben többség középen helyezkedik el (42%).

Érdekesség, hogy jobban bíznak az AI-ban azok, akik gyakrabban használják azt. Persze, itt az összefüggés kölcsönös: miért is használná valaki az AI-t, ha egyébként megbízhatatlannak tartja? Mindenesetre a mesterséges intelligencia fejlődésével, valamint a felhasználói kör bővülésével a társadalom bizalma is várhatóan nőni fog.

Mennyire bízik a mesterséges intelligencia által generált tartalmakban? (%)

Sereghajtók vagyunk: alig használjuk és tanuljuk az AI-t a munkahelyekenForrás: GKI felmérés

Mit mutat a demográfia?

Egyetlen demográfiai csoport van, amelyben inkább bíznak az AI-ban, mint nem: a diákok. Enyhén negatív a kép él az aktív munkavállalók fejében, a nyugdíjasok pedig jellemzően szkeptikusak. Általánosságban is jellemző, hogy minél idősebb valaki, annál kevésbé bízik a mesterséges intelligenciában, továbbá a férfiak kissé bizalmatlanabbak, mint a nők.

Bizalom a mesterséges intelligenciában – egyenlegérték nem, foglalkozás és korcsoport szerint (az alacsonyabb értékek kisebb bizalmi szintet jelölnek)

Sereghajtók vagyunk: alig használjuk és tanuljuk az AI-t a munkahelyekenForrás: GKI felmérés. Megjegyzés: a beérkező válaszokat átsúlyoztuk egy -100-tól +100-ig terjedő skálára, ahol -100 a bizalom teljes hiányát, 0 a közepes bizalmat, +100 pedig a nagyon magas bizalmat mutatja.

Nemzetközi kitekintés – hátul állunk, de nagy a potenciál

A KPMG és a Melbourne-i Egyetem kutatása szerint a 47 vizsgált országból Magyarország hátulról a hetedik helyen áll a rendszeres AI használat tekintetében, hátulról a harmadik a munkahelyi használat gyakoriságában, továbbá utolsó az AI képzésen résztvevők arányában. Ennek ellenére a magyarok jobban bíznak a mesterséges intelligenciában, mint az átlag.

Rengeteg potenciál van tehát az AI hasznosításában Magyarországon. A bizalom megléte jó alapot ad arra, hogy a vállalatok, az oktatási intézmények és a kormányzati programok célzottan támogassák az AI-hoz kapcsolódó készségfejlesztést, ismeretterjesztést és gyakorlati alkalmazásokat.

Viharos tapsban törtek ki a fiatalok, mikor megtudták, mi vár rájuk a jövő munkahelyein

- olvassa el korábbi cikkünket! 

kép: freepik

  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Humanoid robot rúgta fel a vezérigazgatót – ilyen munkaerő jön a kínai gyárakból

A kínai Engine AI bemutatta T800 nevű humanoid robotját, amelyet „rombolásra született” szlogennel hirdetnek – és amely egy demonstráción szó... Teljes cikk

A hardverfejlesztőké lehet a jövő az AI-ban?

A mérnökinformatikusi területen jelentősen felértékelődhet azoknak a tudása, akik nemcsak szoftveres, hanem hardveres képzettséggel is rendelkeznek. Teljes cikk