Válságban még kiszolgáltatottabbak az ideiglenesen foglalkoztatottak
Az ideiglenes foglalkoztatásúak helyzete eddig sem volt túl stabil, és most a gazdasági válság miatt tovább romlott, ezért a szakszervezeteknek harcolniuk kell kiszolgáltatottságuk megszüntetéséért - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke az MTI-nek, a Tisztes Munka Világnapja alkalmából szerdán tartott budapesti villámakció után.
Az MSZOSZ elnöke kiemelte az MTI-nek: míg külföldön a foglalkoztatás bővítésére használják az olyan foglalkoztatási formákat, mint a munkaerő-kölcsönzés, addig Magyarországon a munkáltatók a határozatlan munkaszerződésű dolgozóikat helyettesítik az ideiglenesen alkalmazottakkal úgy, hogy közben a foglalkoztatás szintje egyáltalán nem nő.
Rámutatott: az ideiglenesen foglalkoztatottak legtöbbször kevesebb bért kapnak ugyanolyan munkakörben dolgozó határozatlan szerződésű munkatársaiknál, s nem részesülnek azokból a béren kívüli juttatásokból sem, amelyek más szerződés esetében járnának nekik.
Pataky Péter hangsúlyozta: az ideiglenes foglalkoztatásúak kiszolgáltatottsága hátrányos mind a munkavállalók, mind a társadalom számára, mivel kevesebb adót fizetnek, alacsonyabb a vásárlóerejük, és sokszor családjuktól elszakítva kénytelenek bizonytalan körülmények között dolgozni.
Az elnök aláhúzta: segít a helyzeten, hogy a kölcsönzött foglalkoztatottakat az Alkotmánybíróság határozata alapján hasonló jogok fogják megilletni, mint a határozatlan munkaszerződéssel rendelkezőket.
Az MSZOSZ követeli:
A Tisztes Munka Világnapja alkalmából az ország 12 pontján szervezett több szakszervezet figyelemfelkeltő akciókat. A demonstráció látványos elemként a résztvevők forgalmas utcai helyszíneken pár percre csoportokban "megdermedtek". Az akcióval minden olyan foglalkoztatás ellen tiltakoztak, ahol az elvégzett munka nincs egyensúlyban a kifizetett bérrel.
A szakszervezet nem csak ezen a napon, hanem minden nap kiáll a munkavállalók jogaiért, foglalkoztatási viszonytól függetlenül, áll a lapunknak eljuttatott közleményben.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk
Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk
Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 5 napja
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 2 hete
- Értékteremtés a változó munkaerőpiacon – Z generációs szemlélet a HR-ben 2 hete
- Több napot dolgozhatnak az idénymunkások 2026-tól – változnak az EFO-szabályok 2 hete
- Külföldi munkaerő Magyarországon: szervezeti tapasztalatok és tanulságok 2 hete
- "Ez nem gazdasági siker, hanem zsákutca" – Kapitány István nekiment a vendégmunkás-rendszernek 2 hete
- Felmérés: az egészségügyben továbbra is fennáll a nemek közötti bérszakadék 3 hete
- Itt vannak a legnagyobb munkaerő-kölcsönző cégek 4 hete
- Nem csak a Z generáció problémája - Az egész ellátórendszerre hatással lehet, hogy a fiatalok nehezen jutnak lakáshoz 4 hete
- Tűzoltás vagy stratégia? Így lehet kockázat a munkaerő-kölcsönzésből 4 hete
- Fogy a dolgozó Magyarország: újabb tízezrekkel kevesebben a munkaerőpiacon 1 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben