kapubanner for mobile

Zöldfülű revizorok bevetésen

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Újonnan felvett, tapasztalatlan ellenőrökre bíz vagyonosodási vizsgálatokat az adóhatóság, miközben az Európai Bíróságon keresik igazukat a korábban elbocsátott, nagyobb gyakorlattal rendelkező munkatársak. A revizorok néha nem veszik figyelembe az ügyfelek bizonyítékait - áll a Magyar Nemzetben.

A tavaly meghirdetett álláshelyek több mint nyolcvan százalékát betöltötte már a hivatal - közölték a Magyar Nemzet kérdésére csütörtökön az adóhatóságnál. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) a múlt évben döntött úgy: országos szinten 1800 munkavállalót vesz fel. Az APEH tájékoztatásából kiderült, hogy az új alkalmazottak legtöbbje az ellenőrzési és a végrehajtási ügyekkel foglalkozik majd, amely a vagyonosodási vizsgálatokat is magában foglalja. Egyre többet hallani arról, hogy a hivatal ügyintézői szakszerűtlenül folytatják le az eljárásokat - számol be a Magyar Nemzet.

Miközben az APEH újabb alkalmazottakat vesz fel, az Európai Bíróság a 2003-ban elbocsátott adóhivatali munkatársak ügyével foglalkozik. A vagyonosodási vizsgálatok kérdése azért került az érdeklődés középpontjába, mert a korábbi időszakhoz képest az APEH jóval több esetben indított effajta eljárást - fejtette ki Vadász Iván, az Adótanácsadók Egyesületének alelnöke. A szakember úgy véli, hogy az adóhatósági ügyintézés szakmai színvonala alacsony, amelynek az lehet az oka, hogy a hivatal alkalmazottai nem kapnak megfelelő képzést.

Az ellenőrzések szakszerű lefolytatásához ugyanis nem elegendő csupán az adójogi szabályok ismerete, célszerű, ha az ügyintéző jártas a munkajog, a cégjog és a polgári jog területén is. A szakember elmondta: előfordult már például az is, hogy az újonc adóhatósági alkalmazott első ügy egy vagyonosodási vizsgálat volt. A legnagyobb gond az, hogy a hivatali ügyintézők nem alkalmazzák megfelelően a törvényben előírt szabályokat - nyomatékosítja Vadász. Sokszor fordul elő, hogy a vagyonosodási eljárásokban figyelmen kívül hagyják az adózó javára szolgáló bizonyítékokat.

Hasonlók a vagyonosodási eljárásokban eljáró ügyvédek tapasztalatai is. Több jogi képviselő is úgy véli: számos vagyonvizsgálati eljárásban előfordult, hogy a hivatal indokolatlanul nem fogadta el az adózó bizonyítékait. Az ügyvéd szerint nehezen eldönthető, hogy az adóhatóság szándékosan alkalmazza tévesen a jogszabályt, vagy a hivatali alkalmazottak tapasztalatlansága miatt nem szabályszerűek az ellenőrzések.

A mostani létszámbővítés azért is érdekes, mert 2003-ban a közszférában végrehajtott tömeges elbocsátások érintették az APEH állományát is. A leépítést ugyan a magyar bíróságok a hazai törvények alapján jogszerűnek ítélték, de az Európai Unió jogszabályai szerint a kabinet nem térhetett volna el az egyezségtől. Több elbocsátott az Európai Bírósághoz fordult, a közösségi ítélkező fórum a beadványokat befogadta. A döntés várhatóan még az idén megszületik.

Magyar Nemzet
  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek