A rendszerváltás óta nem dolgoztak ennyien, mint most
A KSH friss jelentése szerint tovább nőtt a foglalkoztatottság, és csökkent a munkanélküliek száma, amely már negyedszázados rekord alacsony értékeket ér el. 142 ezer fővel többen dolgoztak a 2016. szeptember-novemberi időszakban, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 4,5%-ra csökkent.
A foglalkoztatottak létszáma 3,3%-kal nőtt az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ami ennél is fontosabb, hogy a 142 ezer fő az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedett el. A közfoglalkoztatottak száma 16 ezer fővel még csökkent is. A külföldi telephelyen dolgozók száma a mintavételi hibahatáron belül némileg nőtt.
A 15-64 éves férfi foglalkoztatottak létszáma 2,9%-kal, 2 millió 366 ezer főre bővült, foglalkoztatási rátájuk 2,5 százalékponttal, 74,0%-ra nőtt. A 15-64 éves női foglalkoztatottak száma 3,2%-kal, 1 millió 998 ezer főre emelkedett, foglalkoztatási rátájuk 2,5 százalékponttal, 61,2%-ra javult.
Több fiatal és idősebb foglalkoztatott
A fiatal (15-24 éves) foglalkoztatottak létszáma 311 ezer fő volt, foglalkoztatási arányuk 2,1 százalékponttal, 29,2%-ra nőtt. Az ún. legjobb munkavállalási korú (25-54 éves), valamint az idősebb (55-64 éves) foglalkoztatottak száma egyaránt emelkedett, előbbiek foglalkoztatási rátája 1,7 százalékponttal, 83,0%-ra, utóbbiaké 4,2 százalékponttal, 51,0%-ra.
208 ezer munkanélküli
2016. szeptember-novemberben a munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 76 ezer fővel, 208 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,7 százalékponttal, 4,5%-ra csökkent. Azonos mértékű javulás mellett, a férfiakat némileg alacsonyabb szintű munkanélküliség jellemezte, mint a nőket.
A 15-74 éves munkanélküli férfiak száma 42 ezer fővel, 110 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 1,7 százalékponttal, 4,4%-ra csökkent. A munkanélküli nők száma 34 ezer fővel 98 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 1,7 százalékponttal 4,6%-ra mérséklődött.
A 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 3,3 százalékponttal, 11,8%-ra csökkent, de a munkanélküliek ötöde továbbra is ebből a korcsoportból került ki. A 25-54 évesek, azaz az ún. legjobb munkavállalási korúak és az 55-64 évesek munkanélküliségi rátája is mérséklődött, előbbieké 1,6 százalékponttal, 3,9%-ra, míg az utóbbiaké 1,5 százalékponttal, 3,8%-ra.
A munkanélküliség átlagos időtartama 18,1 hónap; a munkanélküliek 46,3%-a legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A munka jövője körül forrnak az indulatok: míg Dario Amodei szerint az AI akár a fehérgalléros állások felét is eltüntetheti pár éven belül,... Teljes cikk
A Z generáció világszerte a modern munkaerőpiac egyik legnehezebb rajtjával szembesül. Miközben a fiatalok munkanélkülisége több kontinensen... Teljes cikk
Az Európai Unióban a 15–74 éves népesség 11,7 százaléka – mintegy 26,7 millió ember – nem tudja teljes mértékben kihasználni munkaerejét,... Teljes cikk
- Itt a friss lista: ezek a 2026-os év legjobb gimnáziumai 4 hete
- Itt a rejtett hazai munkaerő-tartalék: 50–60 ezer ember munkába állhatna, vendégmunkások helyett 4 hete
- Új esély a munkaerőpiacon: több mint 26 milliárdból támogatják a roma nők foglalkoztatását 1 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása nemek szerint - grafikon 1 hónapja
- Több mint ezer dolgozót elküldött, de 133 milliárdos támogatást kap a Samsung 2 hónapja
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 2 hónapja
- Dolgoznának, de nem tudnak – 26 millió ember rekedt a munkaerőpiac szélén Európában 3 hónapja
- Felmérés: kettős nyomás nehezedik a magyar munkaerőpiacra 3 hónapja
- A munkanélküliség alakulása hazánkban - grafikon 3 hónapja
- Vajon hol zuhant a legnagyobbat az Európai Unióban a foglalkoztatás? 4 hónapja
- A foglalkoztatottak számának alakulása hazánkban - grafikon 4 hónapja

A tudás törvényei: a megértés kulcsa