A vezetők sürgetik az AI bevezetését, a munkavállalók nem örülnek
A vezérigazgatók nagy része szerint az AI sikere inkább az emberek elfogadásán múlik majd, mint magán a technológián.
Bár a vezérigazgatók gyorsan haladnak a generatív AI bevezetése felé, olyan munkaerő-, kulturális és irányítási kihívásokkal kell szembenézniük, amelyek lassíthatják a tempót - derül ki az IBM Institute for Business Value május 16-i jelentéséből, amiről a HR Drive számolt be.
A felmérésre válaszoló vezérigazgatók több mint fele azt mondta, hogy gyorsabban erőltetik a generatív AI bevezetését, mint ahogyan azt egyes alkalmazottak jónak érzik. A válaszadók fele azt mondta, hogy olyan, a generatív AI-val kapcsolatos munkakörökbe vesznek fel munkatársakat, amelyek tavaly még nem léteztek. A vezérigazgatók több mint fele azonban azt is elmondta, hogy még nem mérte fel a generatív AI munkaerőre gyakorolt hatását.
„A generatív mesterséges intelligencia hihetetlenül izgalmas, a megfelelő szakemberek és felfogás nélkül azonban a fejlődés lassú lesz” - mondta Matt Candy, az IBM Consulting globális ügyvezető partnere egy nyilatkozatban. „Miközben a generatív AI-t beágyazzák a vállalati stratégiájukba, kritikus fontosságú, hogy a vezetők olyan kulturális gondolkodásmódot alakítsanak ki, amely elősegíti az elfogadást, és végigvezeti a dolgozókat a változásokon.”
Egy 30 ország és 26 iparág 3000 vezérigazgatója körében végzett világméretű felmérés során 64%-uk mondta azt, hogy az AI sikere inkább az emberek elfogadásán múlik majd, mint magán a technológián.
Bár a vezérigazgatók 63%-a szerint a csapataik rendelkeznek a generatív AI beépítéséhez szükséges készségekkel és tudással, kevesen mondták, hogy átlátják, hogyan hat majd a generatív AI bevezetése a szervezetük munkaerőjére és kultúrájára. A válaszadók fele azt mondta, hogy felvesznek munkatársakat a generatív AI szerepkörökbe, de 47%-uk arra számít, hogy a technológia miatt a következő 12 hónapban csökkentik vagy átcsoportosítják majd a munkaerő-állományukat.
A legtöbb vezérigazgató (81%) szerint a csapatuk közös jövőképpel való inspirálása jobb eredményeket hoz. Ugyanakkor 37%-uk azt mondta, hogy alkalmazottaik nem teljesen értik, hogy a stratégiai döntések hogyan hatnak rájuk. A megkérdezett vezetők 35%-a mondta, hogy a következő három év során a munkaerő átképzésre és továbbképzésre lesz szükség, ez az arány a 2021-es 6%-ról drasztikusan megugrott.
Ahogy a vállalatok haladnak előre az AI bevezetésével, sok vezető azt mondta, hogy az AI már most megváltoztatja a szervezeti struktúrájukat - derül ki a Pearl Meyer jelentéséből. Válaszul a vezetők változáskezelési stratégiákat és kommunikációs terveket dolgoznak ki.
HR Drive
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint a generatív AI nem csökkenti a munkaterhelést: feladatbővülést, folyamatos multitaskingot és elmosódó munkaidő-határokat... Teljes cikk
A munkakörök gyors átalakulása miatt ma már egyre több munkavállalót érint közvetlenül az automatizáció és a mesterséges intelligencia... Teljes cikk
A Boston Consulting Group (BCG) legfrissebb elemzése szerint 2035-re legalább 700 ezer, de akár 3 millió teljesen önvezető robotaxi is futhat majd a... Teljes cikk
- Így alakult a a munkanélküliség az OECD országaiban 3 napja
- Hogyan lesz egy nő felsővezető? 1 hete
- Felmérés: a vezetők nem mindig empatikusak, de ez előny is lehet 1 hete
- A vezetők szerint az AI ma már olyan alapkészség a munkahelyen, mint az írás 1 hete
- Elutasítod a MI képzést? Akár az állásod bánhatja! Kötelezni vagy ösztönözni kell a munkavállalót? 2 hete
- Czomba Sándor: indul a Lakhatási és Utazási támogatás 2026 2 hete
- Megette az AI a junior pozíciókat? Mi lesz a pályakezdőkkel? 2 hete
- Nem dolgozhat, nem dönthet a pénzről – minden ötödik nő érintett lehet az EU-ban 2 hete
- A jövő munkavállalói már most elveszítik a fókuszt? Megszólaltak az egyetemi oktatók 3 hete
- A munkanélküliségi ráta alakulása nemek szerint - grafikon 3 hete
- Humánia HRS Group: stabil stratégiai partner a 2026-os munkaerőpiaci kihívásokban 3 hete

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben