kapubanner for mobile
Megjelent: 1 hete

Hajlandó engedni a magyar kormány, hogy zöld utat kapjon az Erasmus

Brüsszelnek meg kell szüntetnie a 21 magyar egyetem kizárását az Erasmus és Horizon programokból - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kedden az MTI-vel. Azt írták: a KIM törvényjavaslatot nyújt be a modellváltó egyetemek kuratóriumainak működéséről szóló szabályozás módosítására, hogy "megszűnjön végre az Erasmusból és Horizonból kizárt modellváltó egyetemek diákjainak, kutatóinak diszkriminációja".

A tárca közölte, hogy a tavaly novemberben az EB részére is megküldött törvénytervezetet az őszi ülésszakban benyújtják az Országgyűlésnek.

"A kormány nyitottsága és kezdeményezései ellenére Brüsszel lassan egy éve nem hajlandó lépést tenni az ügyben, ezért a minisztérium társadalmi egyeztetésre közzéteszi és majd a parlament elé terjeszti azt a törvényjavaslatot, ami alapján Brüsszelnek meg kell szüntetnie a 21 magyar egyetem kizárását az Erasmus és Horizon programokból" - közölte a tárca. Emlékeztettek arra is, hogy a társadalmi egyeztetésre közzé tett törvénytervezet megegyezik azzal a javaslattal, melyre 10 hónapja várja Brüsszel válaszát a kormány.

Kiemelték: a magyar kormány folyamatosan az "igazságtalan és méltatlan" helyzet feloldásán dolgozik. "Az elmúlt időszakban számos tárgyalást folytattunk Brüsszellel azonban előrelépés nem történt" - fűzték hozzá, megjegyezve: a Nemzeti Ifjúsági Tanács is felszólította az Európai Bizottságot (EB), hogy ne várjon tovább a válaszadással.

"A törvényjavaslat rendezni kíván minden olyan kérdést - határozott idejű kuratóriumi tagság, összeférhetetlenség, lehűlési idő -, amit a Bizottság aggályosnak talált, de azokat a javaslatokat melyet Brüsszel a magyar rektorok, professzorok kuratóriumi tagsági kizárásával, valamint külföldi NGO-k kuratórium tag jelölésével kívánt érvényre juttatni, nem fogadja el!" - fogalmaztak.

Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár szavait idézve megjegyezték azt is, hogy az Erasmus és Horizon programokban való részvétel uniós állampolgárként a magyar egyetemisták alapjoga.

A Népszava információi szerint az Európai Bizottság is csak kedden kapta meg a magyar törvénymódosítást, melynek nyomán szigorú összeférhetetlenségi szabályokat vezetnének be az egyetemeket fenntartó alapítványoknál, és a kinevezettek nem maradhatnának életük végéig a kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagok . A Népszava szerint a tét és a magyar „kapituláció” oka a modellváltáson átesett egyetemek részvétele az Erasmus-programban, ami viszont vélhetően nem független attól, hogy az ennek kiváltására indított „magyar Erasmus”, azaz a Pannónia program nem igazán népszerű.

A javaslat nyomán pontosan szabályoznák, hogy kik nem tölthetnek be kuratóriumi vagy felügyelőbizottsági tagságot az egyetemi alapítványokban: a többi között a parlamenti képviselők, a polgármesterek, a kormánytagok, az államtitkárok, a kormánybiztosok, miniszteri biztosok, a helyettes államtitkárok, de ide tartoznak a járási hivatalvezetők is. Ráadásul – ez is az Európai Bizottság kérése volt - az összeférhetetlenséget nem elég a kinevezéskor megszüntetni, legalább egy évnek el kell telnie, hogy kinevezhető legyen az, aki a fent felsoroltak tisztségek valamelyikét betöltötte - írja a lap. 

Az összeférhetetlenségi szabályok betartását az Állami Számvevőszék ellenőrzi a javaslat szerint, de egyelőre kérdés, hogy ezt például elfogadják-e Brüsszelben. Az összeférhetetlenségi szabályokból mindenesetre az EP-képviselők és a miniszterelnöki biztosok és megbízottak kimaradtak. 

kép: freepik

  • 2024.10.212024.10.21– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Hol helyezkednének el leginkább az egyetemi hallgatók?

A mérnöki és technológiai iparágban helyezkedne el legszívesebben az egyetemi hallgatók többsége a diploma megszerzése után, derült ki az 56.... Teljes cikk

Hajlandó engedni a magyar kormány, hogy zöld utat kapjon az Erasmus

Brüsszelnek meg kell szüntetnie a 21 magyar egyetem kizárását az Erasmus és Horizon programokból - közölte a Kulturális és Innovációs... Teljes cikk