kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

Havi 220 ezernél még csökken a nettó bér

Nem csak a minimálbéreseket érintheti negatívan az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése, még az átlagbér fölött keresőknek is kevesebb nettó bért jelent a kétéves bevezetési időszak végén, gyermekkedvezmény nélkül.

images

Még havi bruttó 220 ezer forint havi bérnél is nettó bércsökkenést jelent a 16 százalékos egykulcsos jövedelemadó az adójóváírás megszüntetésével társítva. A Fidesz-kormány ígérete szerint az új típusú adót két év alatt, fokozatosan vezetik be.

A számítás eredménye tehát a kétéves folyamat végeredményét tükrözi, természetesen gyermekkedvezmény nélkül, az eddig ismertté vált információk alapján (16 százalékos kulcs, a szuperbruttó és az adójóváírás kivezetése).

A meghökkentő eredmény annak tulajdonítható, hogy az adójóváírás jelentős szerepet tölt be a jövedelemadó kiszámításánál nemcsak a kis, hanem a közepes jövedelműeknél is. Az adójóváírás szerepét sokan nem ismerik az adórendszerben, beleértve – mint egy televíziós műsorban kiderült – Orbán Viktort is. Ennek is tulajdonítható, hogy az új adó terve a kulcs leszállítása miatt általános adócsökkentésként volt kommunikálható, jóllehet nem egészen erről van szó.

Az adójóváírás kivezetése egyértelműen hátrányos a kedvezményt jelenleg élvezőknek. Bruttó 220 ezer forint nettója most 148 554 forint, ez csökkenne 147 400 forintra.

Az alacsonyabban keresők „természetesen” még rosszabbul járnak: például bruttó 100 ezer forintnál 76510 forint helyett a munkavállaló 67000 forintot kapna az új rendszerben.

A jól keresők viszont sokat nyerhetnek: például bruttó 500 ezer forintnál a nettó bér 274 300 forintról a vélhetően motiválóbb 335 ezer forintra nőne.
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Lemaradtak a középvezetők – csak ennyivel nőtt a fizetésük idén

Úgy tűnik, idén a középvezetők maradtak le a legjobban a bérversenyben: átlagosan kevesebb mint 7 százalékkal nőtt a fizetésük, miközben több... Teljes cikk

Október végétől a nők már ingyen dolgoznak – de most fordulhat a kocka

Az Egyenlő Díjazás Napja idén október 27-re esik. Ettől a szimbolikus naptól kezdve olyan, mintha a nők az év végéig „ingyen” dolgoznának a... Teljes cikk

Minimálbér-emelés: több, mint bérváltozás – így hat az egész ügyviteli rendszerre

A minimálbér-emelés hatása messze túlmutat a bérek korrekcióján – az egész ügyviteli és adminisztrációs folyamatra kihat, ezért érdemes... Teljes cikk