Koronavírusos egy munkatársam. Mi lesz most?
Úgy tűnik a koronavírus-járvány második hulláma elérte Magyarországot is. Ahogy a közösségekben elkezdett terjedni a fertőzés, az iskolákban is felütötte fejét és a munkahelyeken is megjelent a vírus. Mi a teendő, ha kiderül: egyik munkatársunk érintett? Dr. Spányik András, a Doktor24 Egészségközpont orvosigazgatójának tanácsai.
Ha munkatársunknál koronavírus-fertőzésre utaló tünetek jelennek meg: hőemelkedés, láz, hidegrázás, száraz köhögés, torokfájás, nagyfokú gyengeség, hasmenés, vizes orrfolyás (önmagában ez a tünet allergiára utal, semmiképp nem COVID-gyanús!), a háziorvosát kell értesítenie a koronavírus-gyanúról. A háziorvos szükség esetén elrendeli a mintavételt. Amennyiben a teszt eredménye pozitív, úgy a háziorvos/kezelőorvos feladata bejelenteni a hatóságok felé, a páciensnek és a munkaadónak nincs bejelentési kötelezettsége.
Koronavírusos a munkatársam
Ha a kollégánkról kiderül, hogy ő vagy közvetlen családtagja megfertőződött a koronavírussal, a hatóság karantént rendel el számára.
Kontaktszemély vagyok?
„A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása alapján az a kontaktszemély számít magas kockázatúnak, aki szoros kapcsolatban állt az igazolt fertőzöttel. Példaként említik azokat, akik egy háztartásban élnek a COVID-fertőzöttel, akik közvetlen fizikai kapcsolatba kerültek vele, érintkeztek a váladékával (köhögést, tüsszentést követően), illetve aki a fertőzöttel 15 percnél több időt töltött két méteren belüli távolságban” - mondja Spányik doktor.
Ha munkatársunk koronavírus-fertőzött, az ÁNTSZ munkatársai elvégzik a hivatalos kontaktkutatást, ez nem a munkáltató feladata. Amennyiben valaki hivatalosan kontaktszemélynek minősül, értesítést kap az ÁNTSZ munkatársaitól, és sor kerülhet a kéthetes házi karanténra esetében is.
A munkáltatónak van lehetősége arra, hogy - a nagyobb biztonság érdekében - saját hatáskörben, „házon belül” olyan intézkedéseket hozzon, mely szerint az ÁNTSZ hivatalos kontaktszemélyein kívül más dolgozókat is kivon a munkavégzésből.
Fertőtlenítés
Ha munkatársunk COVID-fertőzött, extra fertőtlenítésre van szükség: az alapos szellőztetés mellett azokat a tárgyakat és eszközöket, amelyekkel a beteg személy érintkezett, például íróasztal, telefon, számítógép billentyűzete le kell fertőtleníteni.
Továbbra is nagyon fontos az óvintézkedések betartása
A (megfelelően kivitelezett) maszkviselés fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, és jó, ha tudjuk, hogy a híresztelésekkel ellentétben a maszk nem okoz oxigénhiányt. Tartsunk megfelelő távolságot egymástól, gyakran mossunk kezet és fertőtlenítsünk. Ezek a legfontosabb teendőink a vírus terjedésének lassítása, megállítása érdekében.
Doktor24 Egészségcentrum
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Gyakran felmerülő helyzet, hogy a munkavállaló munkaidő alatt szeretne egyébként munkavégzésre alkalmas állapotban nem kötelező orvosi... Teljes cikk
2024-ben 75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza a családjához, mert elhunyt munkahelyi balesetben. A Munkahelyi biztonság... Teljes cikk
Hétfő délután az Országházban ellenzéki képviselők a munkabiztonságról is kérdezték a kormány tagjait. Teljes cikk
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 6 napja
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 6 napja
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 1 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- A TAJ-kártya helyett a TB-kiskönyv szűnik meg jelenlegi formájában 2 hete
- Rekordon a munkával való elégedettség Amerikában, de nem a fiatalok körében 2 hete
- Fizikai formájában megszűnik a TB-kiskönyv 2 hete
- Járványos túlmunka: az Egyesült Királyságban minden tizedik kiégett irodai dolgozó kórházba kerül 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete