Magántulajdonként kezeli a vállalati adatokat a munkatársak többsége
Miközben egyetlen vállalat sem engedheti meg, hogy adatai illetéktelen kezekbe kerüljenek, egy felmérés, illetve a becslések szerint az irodai dolgozók 72 százaléka - tévesen - úgy gondolja, hogy a munkahelyükön az általuk létrehozott és kezelt adatok az övék. A biztonságtechnikai szoftvereket szállító ESET szerint a távozó munkavállalók közel fele magával is viszi vállalati adatokat.
Az ESET szerint az alkalmazottak akár szándékosan, akár véletlenül, jelentős károkat okozhatnak a vállalatnak. A belső incidensek költségei 2018 és 2020 között 31 százalékkal ugrottak meg.
Mivel ma már sok szervezetnél gyakorlatilag bárhonnan, bármilyen eszközről hozzá lehet férni a felhőalapú alkalmazásokhoz, adattárolókhoz és egyéb vállalati hálózati erőforrásokhoz, az alkalmazottak megfelelő kontroll hiányában könnyebben kijátszhatják az adatvédelmi szabályzatot: a szervezetek 43 százaléka például egyáltalán nem rendelkezik olyan szabályzattal, amely megtiltja a dolgozóknak, hogy távozáskor magukkal vigyék a munkahelyi információkat.
Az ESET szakértői szerint még ennél is aggasztóbb, hogy a munkavállalók közel fele letölt, elment, továbbküld vagy kiszivárogtat bizalmas dokumentumokat, mielőtt végleg elhagyja a szervezetet. Ez leggyakrabban a technológiai, a pénzügyi és a tanácsadói szektorokban fordul elő.
Annek megelőzése érdekében az ESET magyarországi partnere, a Sicontact Kft. azt javasolja, hogy a szervezetek folyamatosan kövessék nyomon bizalmas adataik, szellemi tulajdonuk kezelését, és vezessenek be olyan felügyeleti technológiákat, amelyek rögzítik és jelzik a szokatlan tevékenységeket a helyi adatvédelmi törvények betartásával és a munkavállalók etikai aggályainak figyelembevételével.
Fotó: unsplash.com