Megjelent: 18 éve

Megadják a kért fizetésemelést a cégek

Megfogadják az Országos Érdekegyeztető Tanács béremelési javaslatát a multinacionális vállalatok, igaz az ajánlás alsó határa nem éri el a tervezett inflációt sem, így sokan számíthatnak reálbércsökkenésre. A cégek egy része azonban az egyéb juttatásokkal vagy a bónuszokkal próbálja ezt ellensúlyozni.

A január 30-án megszületett országos bérajánlás 5,5–8 százalékos emelést javasol a versenyszférában. Ennek az alsó határa még nem fedezi az inflációt, amely a tervek szerint 6–6,2 százalék lesz 2007-ben. Úgy tűnik azonban, hogy a cégek nagy része legalább az inflációt követné, hogy a reálbérek ne csökkenjenek, és hogy megtartsák a dolgozóikat.

Bónusszal ellensúlyozzák az alacsonyabb bért

A Canonnál két lépcsőben valósítják meg a béremelést: az első bértárgyalások már lezajlottak, a második kör pedig júliusban lesz. „Megvárjuk, mit hoz ez az év, például azt, mekkora lesz végül az infláció” – fogalmazott Prékopa Judit, a Canon HR-igazgatója, hozzátéve, hogy az éves béremelés 6-8 százalékos lesz. Kisebb fizetésemelésre elsősorban a középvezetők számíthatnak, náluk a tervezett 6,2-6,5 százalékos infláció alatt lesz a bérfejlesztés. „Az alacsonyabb emelést a bónuszprogrammal tudjuk azonban ellensúlyozni” – mondta a HR-vezető. A nemrég bevezetett cafeteriarendszernek köszönhetően rugalmasabb lett a juttatások rendszere, a fix fizetések esetleges alacsonyabb emelését pedig a teljesítmény szerinti juttatásokkal kompenzálják.

A tavaly bejelentett megszorító intézkedések hatására nem terveztek nagyobb bérfejlesztést a cégnél, inkább az infláció alakulásától tették azt függővé. A legtöbb nagyvállalathoz hasonlóan nem ellensúlyozták a felsővezetőket érintő szolidaritási adót, illetve az abból eredő jövedelemcsökkenést sem. „Tájékozódtunk, mit terveznek a versenytársak, de ők sem kompenzálták” – tette hozzá Prékopa Judit.

Hároméves bérfejlesztési tervek

„A Mol-csoport leányvállalatainál már megszületett a bérmegállapodás, a Mol Nyrt.-nél azonban még folynak a tárgyalások” – mondta a FigyelőNetnek Szőcs László humán erőforrás- igazgató. Az október óta tartó bértárgyalások során nem csak a 2007-es évre, hanem hároméves időszakra vonatkozó bérfejlesztési ajánlatot tett a munkáltató.

Ennek alapköve – több más jövedelemfejlesztő elem mellett – az inflációkövető béremelés, mely 2007-re 6,5 százalékot jelent. Az inflációkövetés miatt azonban a tényleges inflációnak megfelelően korrigálják a következő évi alapbéremelés mértékét: ha például több volt az infláció, mint a tervezett, akkor a többlettel növekedik a következő év béremelési mértéke is.
Szőcs László elmondta, a társaság azért vállalja ezt a korrekciós eljárást, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben is stabil legyen a Molnál dolgozók biztonságérzete. A béremelés során az adó- és egyéb közteherváltozásokat, illetve az azokból eredő hatásokat nem veszik figyelembe, sem a korábbi pozitív változások, sem a jelenlegi megszorítások esetén.

A három éves bérfejlesztési ajánlat másik része a munkakör-értékelési és -besorolási rendszer valamint a bérrendszer összehangolt működtetése. Ennek során folyamatosan vizsgálják az alapbérek piachoz viszonyított pozícióját, s „fölzárkóztatják” azoknak a bérét, akik le vannak maradva a kategóriájuk minimumától. A hároméves ajánlatban szerepel az is, hogy minden évben más dolgozói csoport kap kiemelt figyelmet: idén a fizikai dolgozók a „kedvezményezettek”, jövőre pedig a tapasztalt munkatársakat szeretnék elismerni a törzsgárda jutalom ismételt bevezetésével.

Több jut étkezésre

Lehetőség szerint a naptári év végéig lezárják a bértártgyalásokat a GE Hungary ZRt.-nél. „A globális és a magyarországi gazdasági környezetben zajló változások, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanács bérajánlásának elmaradása, mindkét tárgyaló felet nehéz helyzet elé állította, de kompromisszumokon keresztül a tervezett év végi határidőre sikerült elérni a megállapodást” – áll a GE nyilatkozatában. A vezetés és a szakszervezetek megállapodásai alapján a 2007-es évre vonatkozó megegyezés szerint az alapbéremelés átlagos mértéke 5,5 százalék, és átlagosan fél százalékkal nő a dolgozóknak juttatott étkezési utalványok mértéke is.

Nagyobb béremelés a megszorítások miatt

A fizetésfelméréssel foglalkozó tanácsadó cégek a tavalyi megkérdezéskor még kevesebb béremelést prognosztizáltak a versenyszférában. A megszorító intézkedések és adóváltozások hatására a cégek többsége újratervezte fizetésemelési elképzeléseit. A tervezett béremelések szektoronként és pozíciónként is változnak, de átlagosan 5,4-6,4 százalék közötti emelést mondtak a megkérdezett vállalatok.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egymilliós fizetések a magyar munkaerőpiacon: mutatjuk, hol éri meg dolgozni

Hiába a gazdasági bizonytalanság, a bérek emelkedése töretlen: már három magyarországi ágazatban is egymillió forint felett van a bruttó... Teljes cikk

Ezért nehéz a kkv-nak jó könyvelőt találni

A kkv-k egyik legkritikusabb területe a pénzügyi-számviteli nyilvántartás – és mégis, a cégek többsége egyre nagyobb nehézségekbe ütközik, ha... Teljes cikk

Munkabér kifizetése

A munkabér kifizetésének szabályait a Munka Törvénykönyve (Mt.) és kapcsolódó jogszabályok pontosan meghatározzák, mégis gyakran merülnek fel... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek