kapubanner for mobile
Megjelent: 3 éve

Munkavégzés és motiváció

Érdemes feltennünk a kérdést, hogy a puszta megélhetésen kívül mi az, ami motivál bennünket munkavégzésünk során? Ha sikerül megtalálnunk a belső ösztönzést, akkor örömtelibb és hatékonyabb lesz a munkavégzésünk.




Mindenki szeretné a napjait olyan tevékenységgel tölteni, amit örömmel végez, érdekli, sikerélményt nyújt neki, előhozza rejtett képességeit, kreativitását. De sokaknak nem adatik meg az a lehetőség, hogy munkája egyben kedvenc tevékenysége is legyen. Egyéb motiváció híján a legtöbb ember számára a munkájáért kapott fizetés az egyetlen ösztönző faktor. Ez kevésbé számít pozitív hajtóerőnek, hiszen mögötte az egzisztenciális biztonság elvesztésétől való félelem áll, és nem az, hogy megvalósítsa vágyait, terveit, ötleteit.

A motiváció érték a cég számára is

A munkáltatónak is érdeke, hogy a munkavállalói motiváltak legyenek, hiszen a belső indíttatásból végzett tevékenység kevésbé kimerítő és jóval eredményesebb, hatékonyabb.

Az elégedett, a munkahelyéhez kötődő, elkötelezett dolgozó teljesítménye nő, nem akar elvándorolni, az ilyen cégeknél a fluktuáció csökken, kevesebb időt és energiát kell fordítani az új munkaerők képzésére.
A motivált munkatárs úgy érzi, hogy a fejlődése, karrierje összekapcsolódik a cég közös érdekeivel, az egyéni sikere egyben a közös sikert is előmozdítja. Ez fordítva is így van: a cég eredményei a munkatársak pályafutására is kedvezően hatnak. Ezért a megfelelően motivált munkatársak lelkesebbek, igyekeznek a legjobb formájukat nyújtani, kreativitásukkal, ötleteikkel is előállnak a közös feladatok teljesítése érdekében, így javul a teljesítmény és a minőség is.

Mit tehet a munkáltató a motiváció növeléséért?

A munkáltató növelheti alkalmazottai motivációját, ha segíti az önmegvalósításukat, fejlődésüket, biztosítja számukra a fejlődés lehetőségét, teret ad az önálló problémamegoldásra, döntéshozatalra. Fontos, hogy ismerje el, értékelje a jó teljesítményüket, honorálja nemcsak elismerő szavakkal, hanem előbbre jutási lehetőséggel, prémiummal is.

Fokozza a dolgozók komfortérzését, a munkahelyhez, az ottani közösséghez való kötődését, így ösztönző hatású, ha jó együttműködés alakul ki a csapat tagjai, illetve a vezetők és a beosztottak között. Fontos motivációt jelenthet, ha a munkatársak biztonságban érzik magukat az adott munkahelyen - méltányos, a teljesítmény arányában növekvő fizetéssel, juttatásokkal, előbbre jutási lehetőség nyitásával. A jó közérzethez hozzájárul a munkáltató szociális érzékenysége is: ha empátiával kezeli a felmerülő családi problémákat, lehetőség szerint igyekszik enyhíteni azokat, például a gyermeket nevelőknek munkaidő-kedvezmény, home office lehetőség, esetleg gyermekintézmény biztosításával. A lojalitást, motivációt növelheti az is, hogyha a dolgozó érzi, hogy az egészsége, cégen kívüli élete is fontos a munkáltatója számára, például szűrővizsgálatokat, egészséges, rendszeres étkezési lehetőséget, edzés- és egyéb szabadidős tevékenységeket szerveznek a számára.

Öt tanács, hogyan növelheti a munkavállaló a motivációját

• Tegye tudatosabbá, tervezettebbé a munkáját, tűzzön ki célokat, és következetesen igyekezzék végrehajtani azokat!
• Állítson össze reggelenként listát a tennivalóiról - ez összeszedettebbé teszi és minden „pipa” sikerélményt jelent majd. Rangsorolja a feladatokat nehézségük és fontosságuk szerint, és lehetőleg kezdje a nehezebbel.
• Értékelje önmagát, fejlessze önbizalmát, például úgy, hogy új dolgokat tanul meg, kipróbálja magát új helyzetekben is.
• Ápolja munkahelyi kapcsolatait, ismerje meg a munkatársait - ha sikerül egy együttműködő jó csapatot kialakítani, mindnyájuk komfortérzete, motivációja nőni fog.
• Törődjön tudatosan többet magával, egészségével, szerezzen magának örömöt új élményekkel, jó társasággal, kellemes szabadidős tevékenységekkel.

A cikk a 20 éves Budai Egészségközpont pszichológusainak közreműködésével készült
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A teljesítményértékelés digitalizálása: Hogyan változtatják meg a digitális eszközök a teljesítményértékelési folyamatokat?

A teljesítményértékelés a legtöbb vállalat számára alapvető folyamat. Azonban a digitalizáció terjedésével, egyre nagyobb népszerűségnek... Teljes cikk

Több mint 27 éves HR vezetői tapasztalatát viszi be a Corvinus képzésébe

Jakobsen Petra HR tanácsadóval, a Flow Consulting HR üzletágának vezetőjével a teljesítményértékelés változásáról, a HR analitika üzleti... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek