Sikeres a sérült embereket foglalkoztató szekszárdi étterem
Három évvel ezelőtt nyitotta meg Szekszárdon különleges, Ízlelő Családbarát éttermét a Kék Madár Alapítvány, és sokan már akkor temették. Mészáros Andrea, az alapítvány vezetője Hollandiából hozta az ötletét, működtessenek egy olyan éttermet, ahol csak fogyatékkal élő munkavállalók dolgoznak. Vállalták az úttörő szerepét, és most úgy tűnik, bevált a kezdeményezés.
Az alapítvány elnöke elmondta, őket szerencsére soha nem érte atrocitás, meg nem értés, amiért éttermi dolgozóik tolókocsiban szolgálják fel az ételt vagy hallássérült személy főzi a napi menüt. Úgy tartják, nem azt kell nézni, mire nem alkalmas a megváltozott munkaképességű munkavállaló, mit nem lehet rábízni, hanem azt, hogy a megmaradt képességeit miként lehetne hasznosítani. Ez a rehabilitáció, a munkaterápia lényege, amit sokan tudnak, és hangoztatnak is, de ha arra kerül a sor, hogy együtt dolgozzanak az élet partvonalára került emberekkel, akkor mégis ódzkodnak, megrettennek.
Az elnök asszony szerint nekik minden szempontból szerencséjük volt. Nyertek uniós pályázaton, sok segítőjük akad, és szinte már működésünk első éve után nyereséget könyvelhettek el. Bodnár Ágnes azt mondja nincs ebben semmi titok és különlegesség. Kedvvel, hozzáértéssel végzik a munkájukat az itt alkalmazott fogyatékkal élők. A vendégek hamar megszerették az éttermet, ők pedig igyekeznek a kedvükre tenni. Törzsvendégeik vannak, de nemcsak helybeliek jönnek, hanem mások is.
Van, aki kíváncsiságból látogat el ide, más őszinte érdeklődésből, mert esetleg szeretne hasonló létesítményt működtetni. Hétfőtől péntekig változatos menüvel várják vendégeiket, kétféle levesből és háromféle főételből áll a kínálat. A hagyományos ételek mellett húsmentes, kímélő, diétás menü is van. Kereslet és kínálat szerencsésen egymásra talált, családias környezetben, oldott hangulatban folyik a munka, jó vendégnek lenni, és itt dolgozni is. Ezt bizonyítja, hogy tervek szerint rövidesen sor kerül az étterem bővítésére.
Az alapítvány, amelyet annak idején Mészáros Andrea szociálpolitikus álmodott meg, elkötelezte magát az elesettek, hátrányos helyzetűek segítésére, támogatására. Ez az étterem csupán egy szelete a tevékenységüknek. Emellett speciális munkaerő-piaci szolgáltatást nyújtanak a rászorulóknak, az alacsony szakképzettséggel rendelkezőknek és a megváltozott munkaképességűeknek. Munkahelyfeltáró tevékenységet folytatnak, és támogatott foglalkoztatást is végeznek, ami azt jelenti, hogy az értelmi fogyatékos, pszichésen károsodott vagy más hátránnyal induló munkavállalót elkísérik a munkahelyre, ahol kipróbálhatja, hogy képes-e a kínált feladat elvégzésére, és a munkaadó is meggyőződhet alkalmasságáról. Segítenek a beilleszkedésben, ismerkedésben, betanításnál is ott vannak. Ez kettős előnyt jelent, hiszen a nehezebben eligazodó munkavállaló így biztosabban, több bátorsággal, önbizalommal megy a munkahelyre, és a munkaadónak sem kell külön segítő embert alkalmazni mellé - sorolja Bodnár Ágnes.
A munkaterápia csodatevő hatása egyre közismertebb. Sokan beszélnek róla, de kevesen tesznek érte a hazai gyakorlatban. Ezért egy-egy szekszárdihoz hasonló jó példa látványos eredmény, sokat jelenthet a ma még csak munkalehetőségre váró sérültek számára. A Kék Madár - rossz képzettársítással - ma még fehér hollónak számít. Sajnos ritkaságszámba megy, sőt azt is mondhatnánk: a maga nemében egyedülálló. De van remény arra, hogy a mesebeli boldogság madara nem fejezi be szárnyalását Szekszárdon.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A vállalkozások számára kiemelten fontos a vállalati gépjárműhasználat költségeinek pontos és NAV-kompatibilis elszámolása. Összegyűjtöttük... Teljes cikk
A sportbelépő továbbra is az egyik legkedveltebb eleme a cafeteria-rendszernek 2025-ben, hiszen adózási szempontból is kedvező keretek között segíti... Teljes cikk
A Bérgarancia Alap a magyar munkajogi védelem egyik sarokköve, amely megóvja a dolgozókat akkor is, ha munkáltatójuk váratlanul fizetésképtelenné... Teljes cikk
- A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének elősegítése indul mentorálási program 2 hete
- Üvegplafon a ma munkavállalójának: még mindig van vele dolgunk? 3 hete
- Nem csupán beugró munkaerő - diákok és nyugdíjasok a munkapiacon 3 hete
- Nagy hajrá indul a szezonális munkaerőért – ezekre a munkákra van most a legnagyobb kereslet 3 hete
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 3 hete
- Ki hozza be a fülöp-szigeteki vendégmunkásokat és hogy áll a 150 új gyár program? 3 hete
- Mentőöv a szakemberhiányban: fókuszban az atipikus foglalkoztatás 2 hónapja
- Így hathat a diákmunkára az egyszerűsített foglalkoztatás drágulása 2 hónapja
- 3 milliárd forintos foglalkoztatási és gazdaságfejlesztési programokat valósítanak meg Győr-Moson-Sopronban 2 hónapja
- Elfogadta az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény módosítását a parlament 2 hónapja
- Hogyan kérhetek szakvéleményt pszichés állapotomról, ha nem tudok kórházba befeküdni? 2 hónapja